Наближаването на първия учебен е емоция, която за учениците обикновено е очаквана и приятна, а за родителите е по-скоро свързана с доста притеснения и разходи. Сега е времето за набавяне на най-необходимото за новата учебна година – от тетрадките и учебниците, до униформите и спортните екипи.
В търговската мрежа има всичко и търсенето вече започна – установи репортерската проверка на Радио Благоевград, дни преди 15 септември.
„Идват родители и за първокласниците да си оправят комплектите, идват и по-големите ученици. Вече получаваме новите тетрадки, новите колекции, разглеждат си децата. Търсене има“ – категорична е продавачка в благоевградска книжарница.
Има и нови цени на комплектите и те са нагоре. На раниците няма увеличение в цената, но по-хубавите струват около 70 – 80 лева. С по няколко стотинки има увеличение в цената на тетрадките. Комплектите за първокласниците струват около 200 лева, като в тях е включено всичко необходимо за първия учебен ден на детето, включително и раницата. Вече има търсене и на учебници за учениците в по-горния курс, най-скъпите са по основните предмети и по чуждите езици. Бележници засега не се продават, защото не се знае, дали ще бъдат необходими тази година. Има вероятност, те да бъдат в онлайн вариант, а не на хартиен носител. Миналата година комплект бележник с лична карта, е струвал 70 стотинки.
„Препоръчвам на родителите и учениците да не чакат последния момент, а да пазаруват сега, защото няма да допускаме струпване на хора в книжарницата. При необходимост, ще бъдат пускани по двама – трима, с маски и при спазване не всички противоепидемични изисквания“ – коментира още търговецът в книжарница.
От една седмица, вече е отворена и борсата са употребявани учебници и помагала в Благоевград.
„В момента, имаме символично количество учебници, предполагаме се, че активното търсене и предлагане ще започне в началото на септември. Още е рано да кажем какъв ще бъде интересът тази година към употребяваните учебници, но предполагаме, че ще има такъв, защото, дори и при онлайн обучението, на учениците пак са им необходими учебници и пособия, по които да учат. В интернет не може всичко да бъде намерено. Учебниците, които донасят децата са почти чисто нови, в много добро състояние, не използваме препарати за дезинфекцията им. Трудно е, много е трудно и не знаем, как ще бъде в тези условия“ - коментираха търговци на борсата за употребявани учебници в Благоевград.
Трудно е и на родителите, които трябва да осигурят необходимите средства, за да се чувства детето им подготвено за първия учебен ден.
„Колкото по-големи стават децата, толкова повече се увеличават и разходите“ – категорична е майка на ученици, които тази година ще бъдат в 9-ти и 12 клас.
Според нея, най-скъпи са учебниците по чуждите езици, а като се прибавят разходите и за другите помагала, както и за дрехи, и за униформа, сметката набъбва неимоверно.
„Около 200 лева струва първият учебен ден за ученик в по-горен курс, но само за учебниците. Това е непосилно за повечето семейни бюджети, трудно се справяме“ – сподели още родителят.
Доста по-лесно е може би за родителите на учениците от по-долните курсове, тъй като до 7 клас, включително, учебниците са безплатни.
„Затова, сега ще отидем до София и ще купим всички необходими помагала и пособия. Ще имам и нова раничка, защото тази вече я нося три години“ – сподели четвъртокласничка от Благоевград.
На въпрос, как би предпочела да учи – онлайн или в клас, момиченцето отговори, че с нетърпение очаква срещата си с госпожата и приятелчетата от класа.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..