Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Караянчева обеща гербът на НРБ да бъде премахнат от сградата на бившия Партиен дом

Цвета Караянчева

Гербът на Народна република България върху фасадата на сградата на бившия Партиен дом, където ще работят депутатите от тази есен, ще бъде премахнат скоро, увери председателят на парламента Цвета Караянчева в началото на днешното заседание.

Председателят подчерта, че това се е оказало конструктивно много сложно и твърде скъпо, но увери, че този нежелан символ от времето на социализма скоро няма да го има върху фасадата. „Ако не по времето на настоящето Народно събрание, на следващото“, смята тя.

„Това преместване беше дълго обсъждано и трудно осъществено. Чисто емоционално за повечето от нас бе тъжна раздяла с историческата сграда на парламента от 1884 с нейната красота, скромност и липса на помпозност. Погледната отвън, настоящата сграда е всичко друго, но не и скромна“, подчерта Караянчева и допълни, че най-неоспоримото нейно предимство е, че предлага далеч по-голяма работна площ.

„Не сградите, не тухлите, мраморът или бетонът определят качеството на работа на един парламент. Определят го хората“, заяви тя пред депутатите.

В началото на заседанието председателят подчерта ползотворна работа на депутатите, която да осъществяват в интерес на българските граждани.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мъж откри граната в апартамент в Перник

Снощи, около 20 часа на тел. 112 бил подаден сигнал от 43-годишен мъж, че при разчистване на наследствено жилище в Перник, е намерил граната. Незабавно районът бил отцепен от полицейски служители и живущите във входа евакуирани.  Представители на спешна помощ и пожарната също са пристигнали на място. Служители от Главна дирекция „Жандармерия, специални..

публикувано на 01.08.25 в 09:50

ПТП край Симитли

Временно е ограничено движението по платно за Кулата на път I-1 Благоевград – Кулата в района на Симитли поради ПТП. Обходен маршрут за леки автомобили: през  пътен възел "Симитли" , през гр. Симитли, по успореден общински път на I-1 към Черниче и през пътен възел "Брежани" обратно на път I-1. Шофьорите на тежкотоварните МПС  изчакват на място. Трафикът..

публикувано на 31.07.25 в 19:13

Локализираха пожара в Пирин

Локализиран е пожарът в Пирин благодарение на обилния дъжд, който вали в района на село Илинденци, каза за Радио Благоевград директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Благоевград комисар Валентин Василев. Изтеглят се всички екипи от мястото на огнената стихия и след като направят оценка, може да върнат някои от..

публикувано на 31.07.25 в 14:11

Като успешна бе отчетена работата на Общинския съвет в Благоевград за първите шест месеца на 2025 г.

Общо 54 бяха точките в дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет в Благоевград. В началото му бяха гласувани и три предложения на общинския съветник Василиса Валеова. По две от тях имаше отговор от общинска администрация. Те касаят премахването на опасно дърво в Благоевград и по-строг контрол по отношение изпълнението на Общинската..

публикувано на 31.07.25 в 14:01

Започна монтажът на ново улично осветление в Пернишко

Започна монтажът на ново улично осветление в седем градски квартали на Перник и в селата Студена, Рударци и Кралев дол, съобщи секретарят на община Перник Мартин Жлябинков. Подмяната на старите амортизрани лампи с нови енергоспестяващи осветителни тела трябва да приключи до края на годината и началото на следващата. Модернизацията на уличното..

публикувано на 31.07.25 в 13:57

Влизането на България в еврозоната: Няма да има нужда от нови трудови договори

„Трудовите договори няма да се преподписват или да се подписват нови такива след въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година“, това каза Славянка Симитчийска, директор Дирекция „Инспекция по труда“ Благоевград по време на информационен форум за повишаване на информираността за еврото, трудовите договори и възнаграждения. В него участие взеха..

публикувано на 31.07.25 в 11:53

Сектор строителство – първенец по недеклариран труд

Независимо от засиления контрол на Инспекцията по труда, строителният сектор продължава да е един от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм и недеклариран труд. Това каза Славянка Симитчийска, директор Дирекция „Инспекция по труда“ Благоевград по време на информационен форум. Като най-честите нарушения Симитчийска посочва необезопасени..

публикувано на 31.07.25 в 11:31