Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паркът за танцуващи мечки е с ново работно време

С ново работно време посрещна началото на месец септември Паркът за танцуващи мечки край Белица.

„От 1 септември, Паркът навлиза в есенния си режим на работа, като всяка година следваме този режим. На посетителите се позволява да  влизат от 12 ч. до 18 ч., като това се прави за да се позволи на мечките да се подготвят за зимния си сън“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище, който уточни, че ако все пак се съберат повече посетители преди 12 ч., ще се намери начин да се реагира.

Продължава да няма екскурзовод

Заради коронавируса, все още няма екскурзовод, който да обслужва групите, както е било преди пандемията.

„За да не излагаме както хората, така и нас на риск, предпочитаме да допускаме посетителите поединично, тоест, без да сформираме големи групи и да намаляваме, колкото е възможно близките контакти, както между самите хора, така и между тях и екипа ни“ – уточни още Димитър Иванов.

Той припомни, че продължава практиката на три места в Парка да има екскурзоводи, които да обясняват на посетителите всичко необходимо за мечките и да отговарят на зададените въпроси.

Посетителският интерес тази година е по-голям

„Въпреки, коронавируса, посетителският интерес тази година е по-голям, в сравнение с миналата. Имаше дни, в които са ни посещавали по 1000 човека. Това е тенденция, която се наблюдава в цяла България, дори в цял свят. Ние наблюдаваме и други обекти, които са туристически дестинации, общо взето затова, че хората нямат възможност да пътуват навън, решиха да опознаят България. Това не е само български феномен, нашите колеги в Австрия и Германия също отчитат подобна тенденция“ – съобщи още управителят на мечото селище.

Мечките вече се готвят за зимния си сън

Подготовката на мечките за зимния сън е започнала още преди един месец.

„Някой вече си изкопаха бърлогите, други тепърва ще го направят. В края на месец септември ще започне и захранването, което ще приключи октомври месец и в края на октомври, мечките ще намалят своята активност, което ще доведе до затваряне на Парка от 1 декември“ – уточни Димитър Иванов.

Паркът ще отвори врати отново на 1 април, догодина. Затварянето на мечото селище през зимните месеци се прави всяка година, за да могат мечките спокойно да преживеят този, толкова важен за здравето им процес – зимна летаргия.

Състоянието на мечките е добро

Общото здравословно състояние на мечките е добро. Има случаи  , когато някоя от тях се чувства малко по-зле, защото те имат доста придружаващи заболявания, но служителите в Парка реагират навременно и адекватно, осигурявайки им специализирана медицинска помощ.

„Коронавирусът не им се отразява много зле въпреки, че имахме някой притеснения затова, как ще им се отрази, когато нямаме тези големи групи от хора, които влизат наведнъж, а имаме поток от хора, който в някой дни е от по 1000 човека. Това, което виждаме е, че мечките като чели се чувстват малко по-спокойни в този случай“ – коментира още управителят на мечото селище Димитър Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06