Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Емпатия 2020“ по програма „Жан Моне“ единствено в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград

ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е единственият български университет, който спечели проект „Емпатия 2020“ по програма „Жан Моне“, част от „Еразъм +“ на Европейската Комисия. Целта му е да повиши знанието за европейската култура през 20-и и началото на 21-и век сред  бакалаври, магистри и докторанти. В рамките на тригодишния проект ще бъде създаден сайт и издаден сборник с академични разработки. В него ще бъдат включени между 70 и 80 студенти от различни курсове и факултети. Ръководител на проекта е проф. Мирослава Кортенска, която представи проекта в ефира на Радио Благоевград.

Проф. Кортенска: Това е европейски успех за нашата наука и нашия университет. Нашият проект е класиран между първите 20 от 240 спечелили проекти. Поне двойно повече са тези, които са кандидатствали. Програмата „Жан Моне“ е доста елитарна, доста трудна за реализиране. За нас резултатът е добър. Ние ще обучаваме в продължение на три години с проф. Йоана Спасова от БАН магистри, студенти, докторанти от ЮЗУ „Н. Рилски“ по програмата „Емпатия 2020“. Ще споделим европейски опит по отношение на културата и изкуствата през 20-и и началото на 21-и век. Студентите ще получат на ниво европейско качество знания за емпатия, за присъединяване към тези ценности, които носи културата на Европа.

Водещ: Това ли стои в основата на проекта?

Проф. Кортенска: Да, всъщност ние имаме такива обучителни курсове във Факултета по изкуствата за културата на 20-и век. С този проект гостувах по програма „Еразъм“ и изнасях курса в чужбина, а сега вече ще обучаваме и наши студенти по теми, по които ние по-късно ще направим сайт, за да бъде по-достъпно знанието за по-голям кръг хора, да не остане само в този тригодишен курс. По програма „Жан Моне“ имаме и научна част. Ние трябва да издадем един сборник с нашите изследвания, публикации във връзка с темата за културата на 20-и и началото на 21-и век и какви са нейните влияния специално в България и Източна Европа.

Водещ: Колко студенти ще обхванете в този тригодишен курс?

Проф. Кортенска: Ще бъдат между 70 и 80 през трите години. Програмата стартира сега, с откриването на новата учебна година. Така е по проект. През тези три години ние ще обучаваме хора от най-различни курсове и профили, които се занимават с процесите в културата от Факултета по изкуства.

Водещ: Финансирането какво е?

Проф. Кортенска: Финансирането не е голямо, то е във връзка с преподавателската част и след това с издателската част и правенето на сайта. Финансирането е някъде около 70 000 евро. То ще се раздели в трите години. Тук не става въпрос за печелене на голяма субсидия, а за печелене на нещо престижно. Ние за втори път кандидатстваме с проф. Спасова и вече имаме резултат.

Бих искала чрез вашата медия  да призова наши студенти с интерес към проблемите на изкуствата и културата по време на модерната епоха и постмодерната, нещо много актуално, много интересно, визуално, атрактивно, да проявят интерес и да се включат сами, да заявят своето участие по този проект. Ние ще допускаме и допълнително студенти, които искат да се включат в програмата. Това са много интересни теми, атрактивни, например за видеоарта, непознати форми за модерно изкуство или за попарта. Те са по-малко познати форми на модерно изкуство, които са много популярни в Европа и целия свят. Ние ще можем да привлечем и по-широк кръг от хора чрез конференция, да се видят някои последни постижения на постмодернизма. Няма да се занимаваме със скучни неща, а с атрактивни форми на съвременно изкуство и вече новата култура как се формира през 21-и век.

Интервюто с проф.Мирослава Кортенска можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21