Наричат черквата „Света Петка“ – „архитектурната перла“ на Брезник, защото, според местните хора, това е най-красивият храм и паметник на културата в града. Черквата се намира в югоизточния край на Брезник,в подножието на живописния хълм Бърдо. „Света Петка“ е построена от ломен камък, споен с хоросан, покривът е дъсчен. На няколко метра от храма е издигната камбанарията й. Историята на черквата започва през Средновековието, но сигурните данни са доста оскъдни. Знае се, че действа като енорийски храм и след освобождението от турско робство през 1878 г, та до днес.
„Света Петка е духовна закрилница на хората, затова е призната за светица. Тя им помага и в тежки времена, и не само, те идват и да й благодарят, защото тя откликва на техните нужди и болки. Наистина, енергията, която струи в храма, е не само божествена, но и положителна, както е модерно да се казва. И колкото повече човек се задържи в храма, толкова неговите негативни помисли, цялата негативна енергия, която е събрал през деня или месеца, тя отива в небитието“ – коментира за Радио Благоевград историкът Аниела Асенова, която продължава да проучва историята на храма.
За невероятното усещане в черквата допринася и частицата от мощите на Света Петка, която се съхранява в стъкленица до иконата на светицата. Тя е пренесена в храма през 2010 година, като преди това е била на съхранение в Чипровския манастир.
„Тази енергия винаги е струяла от светицата, затова още от 19 – ти век, те са я наричала „Богомолителница“. Света Петка не е била майка, тя е девица, но тя е била майка за брезничани, защото много им е помагала, за да го осъзнаем в наши дни, че тя е наша духовна благодетелка и пазителка“ – уточнява още Аниела Асенова.
Това, което се предава като информация от свещеник на свещеник е, че още в миналото, а и в наши дни, хора остават да преспиват в храма цяла нощ, особено четвъртък срещу петък, или срещу 14 октомври, когато е нейният ден, или в който и да било друг ден. Молят се на светицата и чудесата се случват.
„Записала съм всички чудеса, които се случват в наши дни. Мястото, където хората остават е силно енергийно. Всички светци са там, лечители. И мощите на Света Петка като допълнение, можете да си представите колко силно енергийно е това място. Но, хората не трябва да забравят, че трябва да идват само с истинска вяра. Друго важно условие е, хората да бъдат кръстени, защото, когато човек е кръстен в християнската вяра, той има двойна сила и помощ свише“ – разказва още историкът.
Многобройни са историите на хора, които са убедени, че хубавите нещо в живота са им се случили именно, защото са се помолили на Света Петка и на светците. Излекувани от тежки болести и бездетни майки, са най-често случаите, за които разказват онези, които са повярвали в силата на светицата и на храма, пред който има и чешма с лековитата желязна минерална вода.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Аниела Асенова:
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..
Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..
Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..