Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В черквата „Света Петка“ в Брезник продължават да се случват чудеса

Наричат черквата „Света Петка“ – „архитектурната перла“ на Брезник, защото, според местните хора, това е най-красивият храм и паметник на културата в града. Черквата се намира в югоизточния край на Брезник,в подножието на живописния хълм Бърдо. „Света Петка“ е построена от ломен камък, споен с хоросан, покривът е дъсчен. На няколко метра от храма е издигната камбанарията й.  Историята на черквата започва през Средновековието, но сигурните данни са доста оскъдни. Знае се, че действа като енорийски храм и след освобождението от турско робство през 1878 г, та до днес.

„Света Петка е духовна закрилница на хората, затова е призната за светица. Тя им помага и в тежки времена, и не само, те идват и да й благодарят, защото тя откликва на техните нужди и болки. Наистина, енергията, която струи в храма, е не само божествена, но и положителна, както е модерно да се казва. И колкото повече човек се задържи в храма, толкова неговите негативни помисли, цялата негативна енергия, която е събрал през деня или месеца, тя отива в небитието“ – коментира за Радио Благоевград историкът Аниела Асенова, която продължава да проучва историята на храма.

За невероятното усещане в черквата допринася и частицата от мощите на Света Петка, която се съхранява в стъкленица до иконата на светицата. Тя е пренесена в храма през 2010 година, като преди това е била на съхранение в Чипровския манастир.

„Тази енергия винаги е струяла от светицата, затова още от 19 – ти век, те са я наричала „Богомолителница“. Света Петка не е била майка, тя е девица, но тя е била майка за брезничани, защото много им е помагала, за да го осъзнаем в наши дни, че тя е наша духовна благодетелка и пазителка“ – уточнява още Аниела Асенова.

Това, което се предава като информация от свещеник на свещеник е, че още в миналото, а и в наши дни, хора остават да преспиват в храма цяла нощ, особено четвъртък срещу петък, или срещу 14 октомври, когато е нейният ден, или в който и да било друг ден. Молят се на светицата и чудесата се случват.

„Записала съм всички чудеса, които се случват в наши дни. Мястото, където хората остават е силно енергийно. Всички светци са там, лечители. И мощите на Света Петка като допълнение, можете да си представите колко силно енергийно е това място. Но, хората не трябва да забравят, че трябва да идват само с истинска вяра. Друго важно условие е, хората да бъдат кръстени, защото, когато човек е кръстен в християнската вяра, той има двойна сила и помощ свише“ – разказва още историкът.

Многобройни са историите на хора, които са убедени, че хубавите нещо в живота са им се случили именно, защото са се помолили на Света Петка и на светците. Излекувани от тежки болести и бездетни майки, са най-често случаите, за които разказват онези, които са повярвали в силата на светицата и на храма, пред който има и чешма с лековитата желязна минерална вода.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Аниела Асенова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53