Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Симптомите на Западнонилската треска са сходни с COVID-19

Д-р Магдалена Баймакова

  Между 28 август и 3 септември тази година държавите-членки на Европейския съюз съобщиха за 37 случая за инфекция с  WNV/Западнонилска треска/ при хора. Гърция – 23, Италия 7, Испания 5 и Румъния 2. Всички случаи са съобщени от райони които са били засегнати през предишните сезони на предаване. Тази седмица два случая са съобщени от Гърция – 1 и Испания 1. Няма съобщения за случаи на инфекция с WNV или смъртни случаи при хора от съседните на ЕС страни. Има ли случаи в България със Западнонилска треска?

  „В България към  този момент няма регистрирани случаи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите през този сезон се наблюдава пик, от началото на сезона са 159 човешки случаи. В България няма регистриран случай,  въпреки, че ни сме близо до рискови зони като Гърция – особено северната и част, Румъния. Вирусът циркулира, но в периода на пандемия, тъй като повечето случаи са безсимптомни, не се търси това заболяване“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“  гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София.

  Западнонилската треска е вирусно заболяване от т.нар. трансмисивни болести. „В случая говорим заболяване, предавано чрез комари. Комарите са вектор и чрез ухапване, ако те са инфектирани с вируса, могат да заразят хората. Вирусът циркулира между комарите и птиците. Хората, които извършват надзора следят за заболели птици –гарвани, сойки, сови, ястреби, които се заразяват помежду си като предават заболяването пак  чрез комарите. Включвайки комарите в общата картина – те са малкия играч, който успява да пренесе вируса и да подържа циркулацията на вируса и съответно да заразява и хората“.

   В повечето случаи инфекцията е безсимптомна при хората. Един от пет инфектирани развива температура, поради това  може да се асоциира с летен грип, тъй като са налице сходни симптоми – температура, мускулно-ставни болни, гадене, повръщане, общо неразположение. „Някои от тези симптоми са характерни и за covid-19 и става още по трудно човек да се ориентира. Големите проблеми са свързани с неврологичните прояви – менингит, енцефалит, полиомиелит. От тези хора с невроинвазивна форма  при 1 от 10 може да се стигне до смърт. Тези, които ще оцелеят развиват продължително време остатъчни неврологични прояви – слабост в крайниците, хронична умора“.

  Лечението на заболяването не е специфично, фокусът е патогенетичното и симптоматично лечение.

  Най-важните превантивни мерки са насочени към максимално ограничаване разпространението на комарите в населените места. Мерките, които всеки може да приложи, трябва да бъдат ориентирани към предпазване от ухапване от комари. „Не трябва да позволяваме в домовете ни , в открити помещения, да се задържа вода. Когато излизаме навън, ако не сме със защитно облекло – да използваме репеленти. Ако намерим умрели птици, трябва да сигнализираме властите и да не ги пипаме с голи ръце“.

  Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18