Първият човек, който си закупи "Летопис", бе театралният педагог и режисьор доц. Златко Павлов, който каза:
"За мен това е една памет, която трябва да остане. И се радвам, че Елена Илиева се е занимавала с този невероятен, колосален труд. Това е ценност, която често ще разлиствам. Това е преклонение пред паметта на големите ни артисти и режисьори, които са били в този театър."
Драматургът Елена Илиева започва създаването на "Летопис" през 1982 година, a в подготовката на книгата се включват и нейни колеги от театъра, които помагат с информация за стари пиеси, програми и т.н.
"Когато започнах да събирам тази информация, не мислех че ще бъда тук до 100-годишнината на театъра. Преди две години донесох на директора Маргарита Мачева летописа на Сливенския театър и й казах: "Погледни колко е хубав, хайде да направим и ние!". И тя: "Да, но ние нямаме тази събрана информация." Аз й казах, че я събирам 30 години. Точно тогава Министерството на културата подпомагаше финансово театрите, които ще празнуват 100-годишнина. Тя беше отишла да разговаря с тях и те й бяха казали: "Каква 100-годишнина, този театър е пред закриване!", защото театърът не беше в добро финансово състояние. Въпреки това, когато им показахме моята работа, те приеха да финансират издаването и отпечатването. Така се роди тази прекрасна книга. Не очаквах, че ще бъде 700 страници", каза в интервю за Радио Благоевград авторът на "Летопис" Елена Илиева и допълни:
"Датата 15 септември е чудесна този "Летопис" да тръгне към своите читатели. Още Добри Войников нарича театъра "най-прекрасно и забавно на света училище". Първите непрофесионални актьори на този театър са били учители", каза още Илиева.
"Много е любопитно да разгърнеш тази книга и да видиш кои актьори са играли ролите във вечните класически пиеси и е много интересно, когато и на теб ти се случи да играеш тази роля. Съхраняването на паметта е изключително важно", каза заместник-директорът по административните въпроси на театъра Севар Иванов.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..