На 17 септември 1898 година в град Кукуш е роден Христо Измирлиев, останал в историята с псевдонима Христо Смирненски. След опожаряването на родния му град, той се премества със семейството си в София, където работи като вестникар, репортер и писар. Но Смирненски е преди всичко и най-вече поет, сатирик и преводач. Напуска този свят, преди да навърши двайсет и пет години. За това кратко време успява да създаде впечатляващо по обем и обхват творчество - 800 лирически и над 100 прозаически произведения, които са с незаменимо място в нашата литература.
Антон Страшимиров нарича Христо Смирненски „слънчевото дете на българската поезия“. „Самото творчество и живот на Смирненски дават основания да бъде наречен така. Всички, които го познават, неговите съвременници говорят за това, че той е бил изключително усмихнат, приветлив, слънчев, че дори се е карал в стихове. Но основното, заради което получава името „слънчево дете“, е свързано с начина по който той навлиза в поезията. Ненадминат импровизатор е, а ранните му творби говорят винаги за утро, за ден. Не случайно и самата стихосбирка се нарича „Да бъде ден“, разказа в интервю за Радио Благоевград проф. Магдалена Панайотова - журналист и поет, декан на Филологическия факултет на Югозападния университет в Благоевград.
Изследователите на творчеството на Смирненски отбелязват, че той е първият български поет на града. Започнал литературното си творчество с безгрижни хуморески, преминал през социалната и революционна тематика, в края на краткия си 25-ет годишен живот стига до дълбоки нравствено-философски прозрения, въплътени в шедьоврите „На гости у дявола“ и „Приказка за стълбата“.
Чуйте в звуковия файл цялото интервю на Росинка Проданова с проф. Магдалена Панайотова:
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..