Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждането на три нови детски градини, нова сграда на профилирана гимназия и приют за бездомни кучета, обяви на пресконференция кметът на община Благоевград Румен Томов

Преминаването на едносменен режим на обучение налага изграждане на нова сграда на профилирана гимназия в Благоевград, както и пристройка на Седмо училище "Кузман Шапкарев". Новата гимназиална сграда ще бъде пред ЗМК,  изграждането й е на стойност 4 милиона лева, сградата ще поеме учениците от Езиковата или от Природо-математическата гимназия – каза кметът Румен Томов на пресконференцията днес, в която участваха и неговите заместници. 

Три нови детски градини предстоят да бъда изградени – на улица "Даме Груев", в кварталите "Еленово 1" и "Баларбаши". 

Върви процедура за скъп проект на стойност 1 милион и 200 хиляди лева за изграждане на приют за бездомни кучета. В тази връзка се подготвя и Наредба, която ще регламентира кастрацията на кучетата в общината. 

Казусът с прекратяването на концесията на Аквапарка бе определен от кметското ръководство като сложен и деликатен – предстои актуализация на правния анализ и кметът увери, че ще се направи така, че да не се ощетява финансово бюджетът на общината. 

Общината да излезе от Общинския футболен клуб "Пирин" е другата новина, която бе поднесена на пресконференцията – кметът каза, че се предвижда футболният клуб да бъде изцяло прехвърлен на частното дружество. 

Има идея да бъдат поставени на моста към Младежкия дом четири фигури, свързани с освободителното движение в региона и така да се оформи един общ комплекс с паметника на "Майка България" на площад "Мите Марков". "Това е важно за патриотичното възпитание на подрастващите" – каза кметът Румен Томов. В инициативата "Памет и слава" предстои да бъдат осветени по специален начин всички паметници в централна градска част.

Три седмици е срокът за подаване на идейни проекти за храм "Свети Мина". От всички постъпили, ще бъдат селектирани трите най-добри и ще бъдат подложени на гласуване, а избраният проектантски колектив ще бъде посочен на плоча на самия вход на храма, за да бъде възнаградено богоугодното дело. 

Общината пуска обществени поръчки за благоустрояването на 13 улици на стойност 400 500 лева. Ще бъде направен сондаж на Мощанец, за който вече има екологична оценка, за да се предотвратят водните режими в някои села от общината.

Относно развитието на индустриалната зона, кметът каза: "Тази идея е от встъпването ни в длъжност и макар че имахме подкрепата на всички политически лидери в Общинския съвет, днес ситуацията е доста по-различна." Много от подкрепящите идеята, в местния парламент са гласували "Против" и "Въздържал се". Има спекулативно закупуване на имоти, Общината би дала доста по-добро обезщетение, а и самото място на индустриалната зона не е ясно, така че съветът на кмета е да не се избързва с продаването и купуването на земя около Благоевград.

Празничната програма за 5 октомври ще бъде много богата, като ще започне още на 1 октомври, на кулминацията – на 5 октомври се очаква да присъства президентът на Република България Румен Радев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Mинистърът на младежта и спорта Иван Пешев:Липсата на достатъчна ангажираност на младите хора е една от причините за т.н. „локали”

Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев.  Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...

публикувано на 24.05.25 в 16:25

Разлог отбеляза тържествено 24 май

  Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..

публикувано на 24.05.25 в 15:26

Близо 3000 ученици дефилираха в парад на буквите в Перник на днешния 24 май

Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..

публикувано на 24.05.25 в 14:44

Община Банско отбеляза 24 май

На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..

публикувано на 24.05.25 в 14:21

Президентът на Република България Румен Радев в Благоевград: 24. май е истински празник на българския дух

Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..

публикувано на 24.05.25 в 14:10

Награди „Култура” и „Парад на книгата” на 24 май в Кюстендил

Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..

публикувано на 24.05.25 в 13:48

Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..

публикувано на 24.05.25 в 08:43