Това каза за предаването „Днес“ доц д-р Ицка Дерижан, заместник ректор „Образователни дейности“ във висшето училище. В университета има утвърдена традиция. Най-желаните специалности са „Предучилищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика“, „Право“, „Психология“ и специалностите от Стопанския факултет – „Счетоводство и контрол“, „Финанси“ и др.
Тази година за първи път има една интересна тенденция. Тя е повлияна от МОН. „Министерството е преценило кои са желаните за него приоритетни специалности и това са специалностите от цикъла „Педагогика на обучението по ...“ математика, техника и технологии, по български език, по чужд език и по различни други учебни дисциплини. МОН е определи нулева такса на семестър за периода на цялото следване на студентите, записали тези специалности. Отчита се и фактът, че в близките години в страната ще има много голяма нужда от млади специалисти. По обективни причини голяма част от учителите се пенсионират. За да може да отговори на прогнозните нарастващи потребности от кадри, МОН изпреварващо предприе мерки“ – коментира доц. Дерижан.
Тя съобщи, че все още има свободни места за някои специалности. „Използвам случая да поканя все още колебаещите се кандидат студенти, ако някой не е взел своето решение, може да погледне още веднъж списъка с нашите специалности, в които все още се намират ограничен брой, но има места за заемане“.
75 са бакалавърски и магистърски програми след завършено средно образование, като тази година тяхната бройка е увеличена с две нови специалности. Това са „Славянски език /руски/ и туризъм“ и втората специалност е „Аудио-визуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. Интерес представляват 120 магистърски програми след завършено висше образование. В момента усилено тече приемът за магистри. От една седмица е обявен прием за докторски програми, общо 88 на брой.
Новата академична година ще бъде открита на 1 октомври.
Още подробности в звуковия файл:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..