Преходната национална помощ за тютюна ще се изплаща със сигурност още две години, до 2022г. включително, това е една от добрите новини за тютюнопроизводителите, които съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, президент на UNITAB и вицепрезидент на ELTI, преди Консултативния съвет по тютюна, който се проведе онлайн. Той уточни, че голямата битка ще бъде, дали това да е възможно за целия следващ нов програмен период, макар че към момента в проекта на Регламент липсва такава помощ.
„Затова ще настояваме, в бъдещата Обща селскостопанска политика след 2022г., каквато и схема да бъде конструирана за сектор „Тютюн, тя задължително да бъде насочена към активните тютюнопроизводители, които ще отглеждат тютюн през бъдещия програмен период /2021-2027/. Тази схема, за референтни производство от 2007 до 2009 г. ще бъде забравена, такова е мнението и на европейско ниво, никой не смята да продължи да се подкрепя такава схема, която аз бих я нарекъл несправедлива. В момента получават средства по тази схема около 42 хиляди тютюнопроизводители, а реално произвеждащите тютюн са около 4 хиляди, не малка част от тях са нови тютюнопроизводители, които отскоро се занимават с този поминък, но нямат референтно производство, тоест не получават такава помощ. Това е несправедливо и трябва да бъде премахнато“ – уточни Цветан Филев.
Според него, единното пращане на площ е непопулярно и нерационално з а тютюнопроизводителите, защото средствата, които се получават са доста малки, около 30 лв. на декар. Затова, ще се настоява в бъдещата схема, след 2022 г., тази помощ да бъде насочена и към тютюнопроизводителите, но да бъде диверсифицирана.
„Примерно, 800 лева да получава един тютюнопроизводител за тютюн, отглеждан на площ от 3 декара“ – уточни още експертът.
Той съобщи и още една новина, че група полски евродепутати подготвят предложение за изменение на член 30 и член 39 от стратегическите регламенти на Европейския съюз. UNITAB ще подкрепи тези предложени промени, чрез държавите – членки на Асоциацията и своите евродепутати.
„Ако този промени бъдат приети, всяка държава членка ще може да решава в своите стратегически планове в бъдещата ОСП, да добавя и други за подпомагане сектори към посочените, въз основа на обстановката, включена в оценката на нуждите. В тази оценка трябва да се вземат предвид области със специфични нужди, такава е тютюнът“ – съобщи още Цветан Филев.
Подробностите може да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..