Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключенци и родолюбци тръгват отново „По стъпките на Самуиловите войни“

Въпреки епидемиологичната обстановка, която е удължена до края на ноември, Седми национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите войни“ тази година ще има. Събитието ще се проведе на 4 октомври, неделя, при спазване на всички мерки.

„Желаещи има, като цяло организацията тече, предстои да се чуем с ръководителите на училищата в област Благоевград, има интерес и от училища, извън нашата област, което ни радва.  Ще се съобразим с изискванията на министерствата, но силно се надявам затова, че събитието е на открито, има голямо пространство и няма да има струпване на много хора, движейки се по маршрута, да има същата активност, както досега. Походът е насочен най-вече към учениците, но имайки предвид ситуацията, не можем да очакваме да има голяма активност, но поход ще има“ – съобщи Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „ Млад планинар“ – Петрич и един от организаторите на похода.

По думите ѝ, силно е вълнението на жителите от село Ключ, които с нетърпение очакват събитието, имат намерение да поканят свои приятели и роднини, за да покажат един по-различен ден, който се превръща в празник.

„Защото, споменава се историята, споменава се селото, в което те живеят, това е село с обявена награда за богата култура и история.  Емоцията е голяма, а подготовката е в разгара си. Подготвя се художествена програма, децата се подготвят, участие ще има и от жителите на село Ключ. Най-вероятно, пак ще има благотворителен базар и средствата от него ще се използват за маршрутите, които са в района“ – уточни още Гергана Сандъкчиева.

Началният час на тръгване за похода е 9 ч., от паркинга пред Националния парк – музей „Самуилова крепост“. Маршрутът е 5 километра, не е труден, затова, в него могат да вземат участие хора от различна възрасти. Например, миналата година най-възрастният участник е бил на 86 години, а най-младият е бил само на няколко месеца, носен от родителите си.

„По време на похода се пеят български песни, създава се една емоция, която зарежда хората и дори, да се усети умора, тя изчезва от емоцията. Дори, когато влезем в село Ключ, под сянката на вековните дървета, хората имат възможност да си починат, да чуят художествената програма, която разказва за живота и делото на Самуил. Радващото е, че хората, които не са от нашата община, имат възможност да разгледат и други местни забележителности от културна и историческа насоченост, и сме щастливи, че тези хора съчетават една разходка по стъпките на Самуиловите войни, едно пренасяне в едно друго време и след това остават в нашия край да го опознаят“ – допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24