Държавната агенция „Електронно управление“ започва наблюдение и проверки на уебсайтове и мобилни приложения на организациите от обществения сектор за достъпност за потребителите, по-специално за хората с увреждания и възрастните хора. Одобрена е Методология за наблюдение и проверки на достъпността от Председателя на ДАЕУ, в съответствие с установената европейска методика.
Задължените лица по Закона за електронно управление, които трябва да осигурят лесен достъп до своите уеб сайтове и мобилни приложения са административните органи от обществения сектор, лицата, осъществяващи публични функции и органи, предоставящи обществени услуги.
Проверките започват от месец октомври 2020 година и първият етап ще приключи през декември следващата година. В този първи период ще бъда проверявани минимум 215 сайта от значимост за хората с увреждания – общински администрации, банки, образователни институции и други.
По тази тема, на 28 септември – Международния ден на правото да знам – в предаването "Днес" на Радио Благоевград гостува Стефания Мирческа – експерт в Дирекция "Стратегии и политики за електронно управление" в ДАЕУ. Тя уточни, че всяка организация има възможност да си направи самооценка на съответствието на сайта спрямо заложените критерии. Това може да стане чрез предложен от Европейската комисия автоматичен безплатен инструмент, достъпен онлайн.
В проверките агенцията ще разчита и на приноса на хора с увреждания, които ще извършват тестване на интернет страници със спомагателните технологии, които те използват. Първоначално ще се извършва т.нар. опростено наблюдение, което ще установява бариерите, които пречат на хората с увреждания да достъпват уеб съдържание.
В ефира на Радио Благоевград Стефания Мирческа даде информация за проведения на 23 септември европейски форум на хора с увреждания, на който България и Швеция са били единствените страни, допуснати за представяне на резултатите до момента по темата за достъпността на сайтовете. Еврокомисарите, отговарящи по темата са похвалили нашата страна за направеното до момента и са отбелязали, че България е първата страна, която в предстоящите проверки на уеб сайтовете ще включи хора с увреждания. Презентацията на българската страна е била единствената, адаптирана по критериите за достъпност.
Стефания Мирческа можете да чуете в звуковия файл – >
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..