„Той е един герой, който е не малко известен, а изобщо е било забранено да се говори за него, особено до 1989 година. След това благодарение на Бистра Риндова, един от най- сериозните изследователи, която е посветила години наред труд да проучва делото на войводата Стоян Мълчанков, беше отворена страницата“ , така започва разказа за създаването на документалния филм журналистът Ивайло Шопски. Той заедно с историка Николай Борисов поемат каузата да представят забравения герой от Неврокопско.
Стоян Мълчанков е роден в Скребатно. Той е деец на ВМОРО, участник в Илинденско-Преображенското въстание, водач на чета в Балканската война, народен представител, инициатор на изграждането на теснолинейката Септември-Добринище.
„Два пъти е осъждан на смърт и доживотно заточение. И въпреки че оставя едно многочленно семейство, той с такова себеотрицание, в момента в който преминава угрозата за живота му , отново се включва в редиците на ВМРО. Мълчанков е пример за постоянство, за силен характер, за мъдрост, за справедливост“, обяснява авторът и продуцент на документалната лента Ивайло Шопски и признава:
„ ...и сега считам, че една голяма част от информацията за него, да не кажа всичко, вече е направена по един достъпен начин, за да може хората да се запознаят с този изключителен българин“.
Във филма участват над 50 души. Това са родственици на войводата, историци, изследователи. Авторът Ивайло Шопоски споделя, че е пропътувал над 2 хиляди километра, заснети са близо 26 часа интервюта, от които са създадени 56 минути за живота и делото на този български герой.
Филмът, посветен на 100 години от убийството на Стоян Мълчанков, завършва с отворен край. Това е взетото решение на автора Ивайло Шопски и както още разкрива:
„Оставям документите,архивите и хората да говорят, за да може зрителят сам да направи извод, защото във филма се преплитат поне три хипотези кой е подбудителят на убийството на войводата“.
При представянето на филма в Благоевград Ивайло Шопски, който е съвременен радетел на българщината, патриотично заяви:
„...войводите Ичко Бойчев и Стоян Мълчанков са хора регионално известни, но нашата цел като автори на документалния филм е да ги направим известни на национално ниво. Те заслужават, защото приносът им е национално значим“.
Чуйте в звуковия файл разговора с Ивайло Шопски:БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..