В началото на октомври цената на слънчогледа на стоковите борси рязко се повиши. Това обяснение доведе до увеличение на цената на слънчогледовото олио, предлагано в търговските обекти. Повишаването и на други разходи, сред които електроенергията, трудовите възнаграждения в отделните звена по веригата, определят и скок в цената не само на олиото, но и на някои други стоки от първа необходимост.
Днес проверихме каква е ситуацията в някои търговски обекти в Благоевград, и как потребителите коментират ценовия скок.
Цената на олиото рязко скочи нагоре и в търговските обекти на Благоевград. Бутилка от литър вече се продава от 2.50 лв. в някои от по-малките квартални магазини, до 3 – 3.50 лв. в по-големите обекти, установи репортерската ни проверка. Макар и да се опитват плавно да покачват цената, търговците са обвързани с доставчици и разходите трудно могат да се балансират, е тяхното обяснение. И не само при олиото, но и при други стоки от първа необходимост се забелязва ценово завишение.
Някои от собствениците на хранителни магазини се обосноваха и с котировките на слънчогледовото семе, като първичен продукт за направата на олио. Според тях цената на слънчогледа е тръгнала рязко нагоре, а това естествено води до повишение в цената на крайния продукт в магазините.
Потребителите също имат своя теория и абсолютно разбираемо, критично мнение по отношение на цените на олиото и останалите продукти.
В момента има лека нестабилност на пазара. Скокът в цената на олиото е по-скоро спекулативна, това пък е мнението на експертите от стоковите борси. За някои от останалите стоки специалистите твърдят, че причина е в затягането на световните пазари заради пандемичната обстановка.
В една от последните справки на Министерството на земеделието и храните, публикувана на сайта на Сдружението на производителите на растителни масла и и маслопродукти в България се посочва:
„Отразявайки възходящия тренд при изкупната цена на суровината от последните няколко седмици, през периода 23 – 30 септември 2020 г. средните цени по веригата на предлагане на рафинираното слънчогледово олио в страната се повишават съществено.
Цените на едро на слънчогледовото олио на тържищата са в диапазона от 1,95 лв./литър (Велико Търново) до 2,69 лв./литър (Силистра). Така, средната цена на едро за страната се увеличава с 5,6%, до 2,28 лв./литър.
Предлагането на дребно на олиото в големите търговски вериги е в ценовия интервал от 2,49 лв./литър до 2,74 лв./литър (Пазарджик). Средно за страната, цената на олиото в големите супермаркети е 2,58 лв./литър, с 2,8% по-висока на седмична база.
В другите търговски обекти олиото се продава на цени от 2,55 лв./литър (Варна) до 3,00 лв./литър (Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен). Това води до покачване на средната за страната цена на олиото в по-малките магазини с 9,3%, до 2,81 лв./литър.
На 10 години Константин Червенков от Гоце Делчев вече е шампион по ментална аритметика – дисциплина, която превръща смятането в изкуство на концентрацията и въображението. До него стои учителят Ангел Атанасов – човекът, който показва как древният абакус може да бъде ключ към бързия ум и смелите мечти. По думите на преподавателя менталната аритметика..
Доброто е заразно, това ни доказват учениците от Трето ОУ „Гоце Делчев“ в град Петрич. Те отправиха послание за повече доброта чрез две инициативи- „Кутията на добрата дума“ и „Маратон на добротата“. „Идеята за кутията дойде преди месец от една книга, която е много любима на моя клас – „Кутията с добрини“, която е пълна с истории, които учат..
„Един грам живот“ – филмът, който не те пита дали си готов. Той идва като сирена. Като аларма. Като онзи червен бутон, който никой не иска да натиска, но вече е натиснат. Продукцията, създадена по инициатива на Националната гражданска инициатива „Един грам живот“ и нейната основателка и копродуцент Мариела Кирова , заедно с Калин Таушанов..
Да си майстор на кукерски костюми не винаги се предава от поколение на поколение, но е път, по който се върви с обич и желание за съхраняване на традициите. Иван Иванов е магьосникът, под чиито ръце се раждат най-красивите кукерски костюми. Той е от сурвакарската група на квартал „Струмско“ в Благоевград. Къщата му вече се е превърнала в..
Женската организация „Тя, промяната“ към ПП „Продължаваме промяната“ вече има своя областна структура в Пиринско. Клубът беше учреден в Благоевград, като на събитието присъстваха десетки жени от региона. В инициативата се включиха дами от различни градове, професии и възрасти, обединени от желанието да споделят опит, да търсят подкрепа и да работят за..
Първото фототипно издание на „Македонски алманахъ“ ще бъде представено на 27 ноември от 18:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Поводът е 85-годишнината от издаването на оригинала през 1940 година в Индианаполис, САЩ. „Македонски алманахъ“ е уникална илюстрована енциклопедия, отразяваща живота, стремежите и духовността на македонските българи..
Над 10, от общо 17 мечки в Парка край Белица в момента, вече спят зимен сън. Това е едно много важно състояние за здравето на животните, което е известно като хибернация. Тя трябва да протича в спокойна среда, което е основната причина за затварянето на мечото селище за посетителите от 16 ноември. „Хибернацията е много интересно явление,..