Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушаш музика в търговски обект – плащаш данък

Повечето търговци и собственици на търговски обекти в Благоевград не са наясно със задължението си да плащат данък за музиката, която пускат в търговските си обекти, излъчвана по радия, телевизии и други медии. Това установи репортерската проверка на Радио Благоевград, относно спазването на тази част от Закона за авторското право.

Повечето търговци, таксиметрови шофьори и собственици на фризьорски салони, с които разговаряхме са категорични, че по-скоро биха се отказали за слушат или гледат дадена медия, отколкото да платят данък „авторско право“ за музиката, която тя излъчва.

„Точно, поради тази причина, за да не попадам под ударите на Закона, в момента слушам музика по телефона, чрез интернет канала за музика. Това не е честно, защото, ако сега си пускам Радио Благоевград или някое друго радио, трябва да платя. А аз не мога да платя, защото имам други разходи. За тези пари например, ще купя маратонки на сина ми. Затова, медията трябва да защити своите потребители“ – коментира търговец на зеленчуци на Кооперативния пазар в Благоевград, който призна, че дори и да иска, не знае къде трябва да плати този данък.

Подобно е мнението и на фризьорка от Благоевград, която озвучава фризьорския си салон с музика, излъчвана по един от телевизионните музикални канали.

„О, не, аз ползвам кабелна телевизия, на тях си плащам и мисля, че с това въпросът е приключен. Никакви авторски права няма да плащам. От 10 години се говори за тези авторски права, на кого трябва да плащам, не знам и не ме интересува. Цифровата телевизия трябва да плаща авторски права на тези фирми, за да може ние да ги гледаме. Аз радио не слушам, но ако трябваше да плащам, за да слушам радио, не бих го направила“ – категорична е фризьорката.

Не малка част от търговците в промишлената зона на Кооперативния пазар в Благоевград, по принцип слушат Радио Благоевград и други радиостанции, защото им е приятно и така денят им преминава по-леко.

„Слушам редовно Радио Благоевград, поздравленията след 20 ч., харесват ми, новини, предавания има интересни. Примерно, 40 лева на година, ако трябва да плащам, ще ги платя, още сега даже, но трябва данъкът да е поносим и символичен. Правилно е да има такъв данък, нали и те трябва да се издържат. Ще платя само и само, за да слушам Радио Благоевград“ – коментира един от търговците. Друг негов колега обаче, е на друго мнение и смята, че този данък е несправедлив и не би го платил.

Представители на таксиметровия бранш в Благоевград заявиха, че не са запознати с този данък и не биха го платили.

„Ние не пускаме радио в автомобилите си, защото трябва да слушаме таблета с поръчките. Пускам си музика на CD- та, музика, която харесва на клиентите“ – коментира един от таксиметровите шофьори.

„Не го одобрявам, ще си пускам каквото си искам. Много е тъпо да ти забранят да слушаш радио, ние в кой век живеем? Къде сме, в Европейския съюз ли сме“ – попита друг шофьор.

Трети бе категоричен, че хората нямат възможност да плащат тези налози, защото това са допълнителни разходи, затова ще слушат музика по други начини.

„То остана ли нещо да не плащаме? Сигурно и за въздуха, който дишаме трябва да плащаме. Много жалко за радиата, тогава“ – коментираха още таксиметрови шофьори от Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21