Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме по-скъпо олио

В сезона на зимнината купуваме по-скъпо олио – установи репортерска проверка на Радио Благоевград. Бутилка от литър вече се продава от 1.50 лв. в някой от по-малките квартални магазини, до 3.00 – 3.50 лв. в по-големите търговски обекти на Благоевград. По-високи цени има и при други стоки от първа необходимост – сирене, кашкавал, млечни продукти. 
За причините потърсихме мнението на експертите. 
От Държавната комисия по стоковите борси и тържища обясниха, че има изменение на цената на олиото на едро на седмична баса с 12 стотинки. Това се дължи на един пик на Ротердамската борса към 16 септември, когато цената на слънчогледа е стигнала до 1050 долара на тон, като първоначалното равнище е било 925 долара на тон, след това е имало последователни спадове с по 30 – 35 долара на седмица. Към момента стойността на слънчогледа е към 950 долара за тон. 
„Този пик, който се образува е по-скоро някакво опипване на пазара, тъй като реколтата от слънчоглед е по-лоша, но в никакъв случай не е недостатъчна и към момента нямаме достатъчно реални сделки, за да коментираме, дали това е тенденция или временно явление. А, че има очакване по дадени магазини и по дадени места да се завишават цените на олиото, без да има реална икономическа предпоставка, има го. Към момента големите търговски вериги не са променили цените на олиото“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той посъветва потребителите или да намерят олио на по-поносими цени в големите вериги, или да се въздържат от презапасяване с този продукт, защото в момента има нестабилност на пазара по отношение цената на олиото. Все още е рано да се коментира, дали това явление е закономерност или спекулативно опипване на почвата.
„При плодовете и зеленчуците към днешния момент, в сравнение с миналата година по същото време, пиперът е на по-ниски равнища с около 6 %, картофите са с 13 % по-евтини, като се очаква при тях и свръх предлагане, което не е добра новина за нашите производители. Зелето е по-евтино, спрямо миналата година с 5 %, морковите с 3 %, зрелият лук е с 30% по-евтин. По отношение на краставиците и доматите – доматите са с около 10 % по-скъпи, а краставиците с около 20 % по-скъпи от миналата година“ – коментира още Владимир Иванов. 
Той уточни, че стойността на „потребителската кошница“ от всички необходими плодове и зеленчуци, ако закупим по единица, е точно толкова, колкото е била миналата година по това време. 
При ориза и брашното също има поскъпване. При брашното е с около 10 стотинки, спрямо миналата година и това се дължи на по-лошата реколта тази година, макар да е много над потребностите. Друг фактор е рязкото повишаване на доходите в бранша. 
„Цените на храните имат своите леки колебания и те се дължат на нарасналите доходи в хранително-вкусовата индустрия. Цената е единственият източник за повишаване на доходите в бранша, затова в даден момент цената трябва да се повиши най-малкото, защото самата организации ще спрат да функционират“ – обясни още Владимир Иванов. 
При фасула и захарта има стабилни ценови равнища около 1.30 лв., а при ориза се наблюдава повишение на цената, което се дължи на логистични причини, свързани с коронавируса. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21