Оказва се, че още една тема е на път да раздвои българското общество на „за“ и “против“ – дали от наименованието на празника 24 май, да отпадне съчетанието „славянска писменост". Тоест, от "Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост", празникът да се нарича "Ден на българската писменост, просвета и култура". Предложението е на народните представители от ВМРО и вече бе гласувано на първо четене в Парламента.
В публичното пространство се чуха различни мнения на експерти, подкрепящи или отхвърлящи това предложение, потърсихме мнението и на жители на Благоевград.
Защо наименованието трябва да остане?
„Това е политическо предложение, в политиката винаги има интереси, но в историята винаги има факти, а фактите говорят, че писмеността, която са създали братята Кирил и Методий, е намерила почва първо на наша територия още през Средновековието, чрез нас тази писменост е спасена и е пренесена сред другите славянски народи. Така че, те също имат право да отбелязват този празник, което и го правят“ – коментира жителка на Благоевград.
„Не е честно да откраднем празника на другите славянски народи, така помним празника от нашето детство и така трябва да остане“ – споделиха още жители на Благоевград, които също не подкрепят преименуването на празника 24 май.
Защо е необходима промяната?
„Съгласна съм празникът 24 май да се нарича „Ден на Българската писменост, просвета и култура“, защото братята Кирил и Методий са българи. Трябва да има промяна във всичко“ – коментираха други жители на областния център.
Хората, с които разговаряхме поставиха и други важни въпроси, свързани с премахването от учебното съдържание на емблематични автори и произведения, които учениците вече не изучават, което според тях не е правилно.
24 май трябва да е национален празник
Всички анкетирани бяха единодушни, че е добре празникът 24 май да се отбелязва не само като официален, а като национален, каквото предложение вече има в публичното пространство.
Подробностите можете за чуете в репортажа на Биляна Славчева – >
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..
По думите на лидера Ивелин Михайлов резултатите от вота на 27 октомври са манипулирани. От партията твърдят още, че разполагат с доказателства за 40 валидни гласа и че в момента се променят протоколи: "Искаме нови избори. Не знаем доколко е възможно това, но трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели, като ние започваме да събираме..
Политическата криза в България, отразена в ниската избирателна активност и недоверието към институциите, е директно следствие от годините на морално компрометирано управление и корупция, смята политикът и лидер на ПП МИР Симеон Славчев. В политическото предаване “Събития и личности”, той обърна внимание на ситуацията, в която страната ни се намира,..
В политическото предаване “Събития и личности”, народният представител от „Възраждане“ Цвета Рангелова сподели основни акценти от бъдещата парламентарна работа на партията. Тя потвърди, че енергетиката остава ключов приоритет за „Възраждане“, като партията се бори за запазване на въглищните централи и националната енергийна независимост. Според..
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..