Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Воденичаров: Традицията и модерността не са врагове

След като завършва висшето си образование в Пловдив хореографът Иван Воденичаров решава да се завърне в родния Петрич, с идеята да разпространява българския фолклор и традиции:

„Завърнах се в Петрич, заради корените си. Камъкът си тежи на мястото. Дори и в малък град, искам да се развивам там, където съм роден и да пребъде българският фолклор. Обмислям това да стане чрез преподаване на танци и с изучаването на обичаите ни. Това е нашето минало. Ние сме това, което сме благодарение на тях – предците ни. Нашите обичаи са ни съхранили като народ“, сподели за Радио Благоевград Иван Воденичаров.

Интересът към българските традиции у Иван се пробужда още като малък, от Станчинарските игри:

„Тръгнал съм от много малък по групите. Гледал съм по-големите как играят и винаги ми е било мечта да се науча да играя като тях. След това се зароди и тази мечта да стана хореограф и ето ме днес действам по мечтата си“.

Традицията и модерността не са врагове, а вървят ръка за ръка, споделя още Иван. Като хореограф често осъвременява танците.  "Освен че научават много за българските обичаи, фолклорните ни области и характерните за тях хора, носии и песни, срещите в репетиционната зала са забавни и създават приятелства за цял живот", допълва още хореографът от Петрич.

Цялото интервю с Иван Воденичаров чуйте в звуковия файл =>




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35

Футболът е велика игра, но какво стои зад това?

Община Благоевград и Детско-юношеската школа (ДЮШ) на ФК „Пирин“ организират кампанията под надслов "Аз съм добрият пример". Кампанията има за цел не само спортно-техническото развитие на младите спортисти, но и изграждането им като хора с високи морални и етични ценности. В Благоевград футболът е религия и това не е клише, а всичко започва..

публикувано на 25.10.24 в 10:16

Карина Терзийска от ЕГ Благоевград с награда от конкурс в Бургас

Десетокласничката Карина Терзийска спечели първо място в Националния литературен конкурс „Морето, което събира всичко далечно“.  Третото издание на конкурса вдъхнови 164 творци от 63 населени места, 109 поети и 55 разказвачи в две възрастови групи. Тази година участват и автори от Аржентина и Обединените Арабски Емирства. Гордост за Езиковата..

публикувано на 25.10.24 в 10:05

ДЮФА "Пиринска китка" - съхранител на националното културно наследство

ДЮФА „Пиринска китка“ е създаден през 1965г. под ръководството на хореографа Братой Братоев. Приемайки името „Пиринска китка”, като символ на богатия, многообразен и пъстър пирински фолклор, ансамбълът успешно изпълнява основната си мисия – приобщаване на децата към българския фолклор и неговото съхранение и разпространение.  Пиринска китка е..

публикувано на 24.10.24 в 18:43