Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д- р Баймакова: Антиретровирусната терапия помага на ХИВ позитивните да водят нормален живот

Д-р Магдалена Баймакова

ХИВ (човешки имунодефицитен вирус) унищожава имунната система, която е защитният механизъм на организма срещу болести и инфекции. Това беше темата на месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ в ефира на Радио Благоевград – БНР.

Как се предава ХИВ?

Основният механизъм за предаване на ХИВ инфекцията е по полов път – вагинален, ректален или орален полов контакт. Друга възможност е чрез кръвен механизъм с  употреба на контаминирани игли с вируса, възможно е и чрез т. нар. вертикално предаване на инфекцията от майката на детето по време на бременността, при самото раждане, след което и чрез кърмата.

Рискови групи

Мъже, които имат полови контакти с мъже, хетеросексуални, с рискови контакти, които не употребяват предпазни средства, хора, които са лишени от свобода, венозни наркомани, използващи общи игли и спринцовки.

Симптоми

В острата фаза на ХИВ инфекцията симптомите са грипоподобни, ако човек развие такива, веднага след инфектирането. Те мога да се сбъркат със симптоми при други инфекции – температура, втрисане, обрив, изпотяване, мускулни болки, зачервено гърло, отпадналост, лимфни възли, лезии в устната кухина. Повечето от инфектираните не преминават през тези симптоми, или впоследствие преминават към втория стадии  – т.нар. латентна инфекция, при която няма никакви симптоми. Безсимптомно вирусът остава в човешкия организъм, уврежда имунната система и се стига до крайния стадии на инфекцията – Синдром на придобитата имунна недостатъчност /СПИН/ „Тогава има много пъстър комплекс от общи прояви – хронични температурни състояния, хронична умора, загуба на килограми, отпадналост, увеличени лимфни възли, хронични обривни единици – това са най-честите знаци, които ни навеждат на мисълта, че пациентът трябва да се тества за тази инфекция“-коментира специалистът от Военномедицинска академия.

Терапия

При инфектираните с ХИВ се прилага антиретровирусна терапия, която пациентът трябва да приема редовно, да следва инструкциите на своя лекар, да има доверие и вяра помежду им. Целта е да се понижи този вирусен товар и крайната цел е да се достигне до т. нар. неоткриваем вирусен товар.  „Това е далечната ни цел със съвременните лекарства. Пациентите, приемайки редовно терапията си остават здрави, имат нормален живот и на практика ако достигнат до неоткрит вирусен товар не са проблем за своите партньори“

Д-р Баймакова уточни, че има 5 специализирани центъра в България,  които проследяват и лекуват инфектираните с ХИВ. Ясен е редът за поставянето на диагнозата, инфектираните остават анонимни.

По данни към миналата година в света има 38 милиона инфектирани.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20

Включете се в обучението „Енергийно еспресо“ за създаване на енергийни общности

 „Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..

публикувано на 03.12.24 в 09:39

Коледни приключения за бъдещите първокласници

На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище  „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният  педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..

публикувано на 02.12.24 в 15:01

Стартира „Коледария“ 2024 в Белица

На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..

публикувано на 02.12.24 в 14:01

Динамична и доста натоварена 2024 година за доброволците в Благоевград

Като динамична и доста натоварена определи  2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..

публикувано на 02.12.24 в 11:00

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите   инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..

публикувано на 02.12.24 в 09:14