Всяко дете мечтае да намери истински приятел, които да остане с него за цял живот. Желанието за създаване на приятелства е толкова силно, че децата или тийнейджърите се радват на появата на всеки нов човек в своя живот, който проявява внимание към техните чувства и интереси. А родителите могат да възприемат такова приятелство с повишено внимание и с някои опасения.
„Бих обяснила, бих обърнала внимание на някои нередности в поведението на приятелчето му. Попадала съм в такава ситуация. Имаше такива случаи, когато беше тийнейджър. Коментирали сме – защо така... питала съм какви са родителите, защото семейната среда има значение. Но не бива да се размахва пръст“, споделя майка от Благоевград.
„Бих посъветвал и двамата какво да правят. Първо почваме от възпитанието на собствените си деца, след това на чуждите. Ако успеем през нашите деца да повлияем върху поведението на техните съученици в положителна посока би било добре“, споделя своя опит по темата друг родител.
Родителите могат да не харесват приятели на децата си по различни причини. Има ситуации, в които намесата на родителите е наложителна, твърди психологът Ирина Недялкова:
„В тийнейджърска възраст основната задача на нашите деца е да се реализират в своята възрастова среда. Следвайки нормалния инстинкт децата гледат да прекарват колкото се може повече време със своите приятели. Ако един родител се намеси в тези отношения негативно детето реагира много болезнено. Това, което ние трябва да помним e никога да не осъждаме нежеланите приятели, когато това става в тяхно присъствие. Ако заварим такова дете у дома трябва да поддържаме добър тон и да не излагаме нашето дете с негативно поведение. Но, за да му помогнем да излезе от кръга на нежеланите приятелства, трябва да му помогнем да изгради интересите си. Моят опит показва, че децата в тази възраст не познават своите особености и способности и съответно не могат да сформират средата, която да отговаря на техните искания да се развиват, да заемат лидерски позиции“.
Критиките, обвиненията, напълно обясними в състояние на стрес, не спомагат за отдалечаване на тийнейджъра от компания с деструктивно поведение, предупреждава още психологът Ирина Недялкова.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..