Регионалният исторически музей в Благоевград бе домакин на ученическа кръгла маса под мотото „На ползу роду. Паметта на възрожденците през погледа на съвременния ученик.“ Ученици от различни благоевградски училища направиха презентации, в които представиха дейци и събития от Българското възраждане, които през 2020 година имат кръгли годишнини: Ильо Марков, Хаджи Димитър, Панайот Хитов, Бачо Киро, Панайот Волов, Васил Петлешков, Димитър Попгеоргиев Беровски, Натанаил Охридски, Димитър и Константин Миладинови, Григор Пърличев, Иван Вазов, учредяването на Българската екзархия, създаването на Солунска българска мъжка гимназия.
Младите хора демонстрираха високо емоционално и познавателно ниво в своето обучение и отдадоха почит към народните будители – книжовници, просветители и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и оставили трайна следа в българската история.
„Паметта на възрожденците е нещо много свято за нас, младите хора, защото ние постоянно се борим за нещо – имаме енергията, усещане за нещата и се борим. Те навремето също са се борили за своята идея, за своята кауза, за да променят света по един по-добър начин. И не само за себе си, а за всички около тях. Искам да приличам на тези хора по борбеността и куража, които са имали. По това, че не са се примирявали със ситуацията, в която са живели тогава. Много от днешните млади хора са научени, че трябва да се примиряват с това, което се случва. Разбира се, има и много будни хора, които излизат извън рамките, но има и много млади хора, които се примиряват. Защото така ни учат, образователната ни система за съжаление ни учи да правим подобни неща“ – каза за Радио Благоевград Диян Калайджиев, ученик 11-ти клас в Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, който е и председател на Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на децата.
За седмокласничката Йоана народните будители са „много важни хора, особено за нашето време, защото те могат да възпитат в нас добродетели, да ни накарат да погледнем на света по малко по-добър и различен начин“.
Д-р Елена Чалгънова, уредник в Регионалния исторически музей бе категорична, че учениците, участници в кръглата маса, са демонстрирали много знания и солидна подготовка, което се дължи и на учителите им по история. „Искам да призова младите хора да четат българската история, особено в епохата на Възраждането, където имаме чудесни образци на човешки ценности и добродетели.“
Кметът на община Благоевград Румен Томов изпрати поздравителен адрес до всички участници в ученическата кръгла маса, която бе посветена на Деня на народните будители.
Събитието бе съвместна инициатива на Регионалния исторически музей-Благоевград и Регионалното управление на образованието.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Лалка Радкова:Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..