Това заяви проф. Неделчев в предаването на Радио Благоевград за събитията в литературата и литературата като събитие "Страници", излъчвано всеки петък, след новините в 21 часа. "Всяка национална култура трябва да има своя трагически поет, за да бъде значима. Без трагиката, която поетът дава, културата няма драматична сериозност. Тррагиката е нещо, което всеки от нас трябва да преживее. И то не заради това, че са му се случили някакви ужасни неща. Всеки човек трябва да премине през осъзнаването на трагизма на битието, за да допълни своето съдържание. Благодарение на трагическия поет ние имаме възможност да се докоснем до този трагизъм. Яворов е трагическият поет на България" – каза проф. Михаил Неделчев, като преди това беше подчертал: "Не свързвайте самоубийството на Яворов с това, че той е бил оплюван и винен, това не е акт на слабост. Този негов финален акт, неговото така желано ново съединяване с Лора, който е дълбоко обвързан и с кодекса на честта на българския революционер – неслучайно всичко необходимо за неговото самоубийство му е дадено от Тодор Александров, а четници на ВМРО носят тялото му при погребението".
Чуйте целия фрагмент от разговора на Валентин Дишев с проф. Михаил Неделчев:
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..