Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба „Пчели“ в село Смоличано

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бисер Кирилов: „С тази тема предизвиквам всички будни хора и се надявам всеки да направи нещо за „кошера“, за да се чувстваме по-добре, по-спокойни и да успяваме!“

Животът в кошера и медоносните пчели вдъхновяват младия художник Бисер Кирилов. За себе си разказва, че е от Кюстендил, завършил е стенопис в Националната художествена академия в София. Това, с което се занимава сега, е да обикаля различни села, България като цяло и да наблюдава природата, растителността и живота. „Не само това ме вдъхновява“ – споделя младият художник и допълва, че Кюстендил е известен с това, че тук е творил Майстора. Той се е вдъхновявал от бита на хората, освен от труда им и от плодовете на труда им. 

„Там, където има живот, където има и плод, има и пчели. В тази изложба представям рисунки от съществуването на различни пчели, понеже те са търтеи, майки и работнички.  Това, което ме вдъхновява в медоносните пчели е, че те съществуват, за да ги има другите, да си помагат. Създадох рисунките, те са около 50 на брой, още през февруари, но заради различни събития не ги показах. Това ми позволи да натрупам още повече опит. Рисунките са с различни мащаби на пчелите, тъй като те са с 12-14 мм. размер. Аз ги рисувам около 15 до 30 см., има и по-големи. Това, което използвам като начин на презентация,  е мастило. Рисувам ги върху хартия черно-бели. Това е еквивалент на нашето отношение към тях. Ние ги виждаме, но не ги разбираме и не ги оценяваме.“ – споделя Бисер Кирилов.

Защо избира с. Смоличано, общ. Невестиво за дом на своята изложба, можете да чуете Бисер Кирилов в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24