Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подсъдим за незаконни заеми се е споразумял с прокуратурата

Снимка: архив

Подсъдимият Л.Г. се е признал за виновен за извършено от него престъпление за незаконно осъществяване на банкови сделки, като се е споразумял с Окръжна прокуратура - Благоевград. Деянието е квалифицирано по чл. 252, ал. 2, вр. ал. 1 от НК. 

Четиридесет и две годишният мъж е бил привлечен към наказателна отговорност за това, че в периода от 2018 г. до м. април 2020 г., като физическо лице, предоставял парични средства под формата на кредити (заеми). 

Получателите им били задължени до връщането на сумите по тях да заплащат начислената от него 15 % лихва. За извършване на такава дейност по занятие, съгласно Закона за кредитните институции, се изисква лицето да бъде вписано в публичен регистър на БНБ и да има лиценз, издаден от БНБ. Подсъдимият Г. не притежавал такъв.

Сумите, които давал на заем, варирали от 1000 до 20000 лева, като размерът на неправомерните доходи, получени от лихвите, е 13 550 лева.  Подсъдимият Л.Г. се е съгласил да му бъде наложено наказание от две години „лишаване от свобода“ с четиригодишен изпитателен срок. 

Предметът на престъплението – сумата от 2 000 лева, дадена като заем на свидетел по делото, както и 13 550 лева, е отнет в полза на държавата.  

Съдът е одобрил така сключеното между страните споразумение, което има последиците на влязла в сила присъда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кюстендил почетоха паметта Васил Левски

В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил,   областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..

публикувано на 19.02.25 в 14:39

Перничани сведоха глави пред делото на Васил Левски

Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..

публикувано на 19.02.25 в 14:30

В Новоселяне се преклониха пред паметника на Левски

С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..

публикувано на 19.02.25 в 13:53

Безплатни автобуси на Голяма задушница в Благоевград

Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..

публикувано на 19.02.25 в 11:01

Спекулациите относно „шопската нация“ бяха дискутирани в Босилеград

Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..

публикувано на 19.02.25 в 09:35

Правителството създава Съвет за развитие при МС

На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 09:03