Да спечелиш музикален конкурс в условията на пандемична стагнация – това е резултатът от непрекъснатия репетиционен процес, провеждан в Детската музикална школа към благоевградското читалище „Никола Вапцаров“. Преди няколко дни четирима негови възпитаници се завърнаха с престижни отличия от авторитетния Международен конкурс за пианисти Vivapiano, който се проведе в София.
Симеона Кротева бе удостоена както с Първа награда, така и със Специалната награда на името на изтъкнатата българска пианистка и клавирен педагог, Донка Дикова-Куртева.
Първа награда спечели и Елия Георгиева. А с втори награди бяха удостоени Надежда Ангелова и Карина Валеова.
Младите таланти са възпитаници на музикалните педагози в Детската музикална школа, Иванка Коляшева и Лилия Михайлова.
Срещаме се с двама представители от този шампионски тим.
Да се зареждаш с позитивизъм и да не губиш усвоената музикална техника, въпреки предизвикателните обстоятелства – това е формулата за поддържането на шампионски бодър дух, разказва за преживяванията си Симеона Кротева. Тя е в разгара на тийнейджърската си възраст, десетокласничка. Но, в периода на голямата рестрикция през пролетта, е изпитала както себе си, така и затвърдените през годините познания за един от най-сложните музикални инструменти – пианото.
С позитивна нагласа е и нейният преподавател, клавирният педагог Иванка Коляшева. Когато се влага мисъл и чувство, независимо от обстоятелства, ще се получи изкуство, казва тя.
Симеона също подкрепя философията на своята преподавателка. И е убедена, че независимо от предизвикателствата на непознатото, ние трябва да бъдем позитивни. Да не позволяваме духът да бъде победен, споделя своята нагласа младият благоевградски талант, със шампионска нагласа за следващи сценични предизвикателства.
А хъсът за справяне с тях се възпитава от най-ранна възраст. И изкуството е една от формите в тази посока, пък е категорична г-жа Коляшева.
Репортаж на Бойка Браткова можете да чуете в звуковия файл - >
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..