Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще затвори ли Covid-19 фермите за норки и в България?

Онлайн протест организират от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България и от Сружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“. Събитието трябваше да се състои на 7 ноември пред най-голямата ферма за норки в България при село Маджерито, край Стара Загора, но поради усложнената пандемична обстановка,  инициативата се проведе на същата дата, но под друга форма – онлайн.

  Целта на организаторите е да се привлече вниманието на властимащите към проблема с фермите за ценни кожи у нас и настояването за тяхната забрана, тъй като през последните дни се появиха доста тревожни информации за заразени с Covid-19 норки във ферми в Дания, заради което те ще бъдат унищожени.

Петя Алтимирска „Факт е, че в Дания, както и в Холандия, бе въведено задължително тестване на животните във фермите за норките, защото се оказва, че този вид американската норка е най-чувствителна от всички селскостопански животни за заразяване и предаване на Covid-19. През пролетта се установи този факт в Холандия, която предприе радикални мерки и забрани фермите за норки до март, следващата година. Това, което стана в Дания – въведе се задължителното тестване и благодарение на него се разбра, че преди две седмици норки, които са заразени с Covid-19, от 40 в последствие се оказаха 270. Премиерът на Дания излезе на пресконференция и обяви, че вирусът е мутирал и се е разпространил и по хората. Мутациите показват намалена чувствителност към антитела, което означава, че рискът е по отношение на ваксините, които може да се окажат по-малко ефикасни или дори, безполезни“ – коментира Петя Алтимирска от от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.

Тя уточни, че поради тази причина, започва унищожаването на над 17 милиона норки в около 1000 ферми за норки в Холандия. Това ще струва над 700 милиона долара на държавата. Според природозащитниците, икономическите последствия ще бъдат наистина много големи, но не по-малко сериозен е рискът за хората, защото фермите за норки са инкубатори за развитие на опасни зоонози, които се оказват вредни и за човека. Така че, Covid-19 може би ще се превърне в още една причина да бъдат забранени фермите за норки и у нас.

Петя Алтимирска съобщи още, че от август до сега, липсва информация, дали у нас се работи по Програмата за тестване на трупчета на норки, относно заразяване Covid-19. Според нея, няма информация, дали до момента са правени подобни тестове и какви са резултатите от тях.

Проблемите за рисковете от заразни заболявания са добре описани в мотивите на Законопроекта за забрана на фермите за норки в България, който упорито не се разглежда от Народното събрание. Сега, този риск се потвърждава и увеличана, а заради бездействието на институциите, много хора могат да се окажат потърпевши.

„Нямам логично обяснение, защо Законопроектът забуксува в двете комисии – мина на първо четене в Комисията по земеделие, но все още не е разгледан в Комисията по околна среда. Ние имаме съмнение, че там се упражнява лоби от страна на собствениците на фермите за норки, но няма логична причина да няма отговор на изпратените многобройни писма до съответните институции, научни изследвания за рисковете и предложения за законодателни промени“ – обясни още Петя Алтимирска.

Тя съобщи, че готвеният за 7 ноември протест пред фермата за норки при село Маджерато край Стара Загора, ще се проведе онлайн, заради усложняващата се пандемична обстановка. Подготвя се онлайн платформа, чрез която всички заинтересовани по темата, могат да изпратят писма до компетентните институции, от които зависи да се спре отглеждането на животни за ценни кожи.

„Защото, единствено забраната е това, което може да минимизира и ликвидира всички рискове от вредното влияние на тези обекти, включително и за човешкото здраве“ – допълни Петя Алтимирска.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00