Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите планинари от Петрич отбелязаха по нестандартен начин седмия си рожден ден

Преди броени дни, на 6 ноември, Клуб „Млад планинар“ – Петрич стана на седем години. В пандемичната обстановка, празникът бе отбелязан по нестандартен, но много емоционален начин, който децата и техните ръководители ще помнят дълго.

„За нас, като ръководители, Клубът е нашето дете. През цялото време сме се стремели да изграждаме дисциплина, навици, умения и качества в организацията, като цели и като кауза, както и изграждане на дисциплина и навици у всяко дете. За нас, тези 7 години са изключително важни – израствахме, падахме, ставахме, но точно като едно дете, никога не се отказвахме, продължавахме смело напред. Срещахме се с трудности, които преодолявахме с воля и с проявен характер, но сме изключително щастливи, че през цялото време усещахме обич, топлина и подкрепа от много хора. Това ни подсказваше, че сме в правилната посока“ – коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич.

Над 400 са децата, които през тези 7 години са минали през Клуба, имало е ученици, които са оставали по-дълго, както други, които са пробвали и са установили, че това не е тяхното занимание. Имало е и такива, които са се отказвали, но след това отново са се връщали в Сдружението, важното е обаче, че всички са имали хубави спомени.

„Към момента, може би най-силно ни държи споменът от изкачването на десетте планински първенци за 12 дни, през 2018 г. Спомените и емоциите са много силни, защото предизвикателството бе много голямо – да направим нещо, което никога не е правено от деца. Много са хората, които са изкачвали десетте планински първенци организирано, с голям физически опит, но не по този начин, така, както го направиха децата. Най-малкият турист бе на 10 години. Децата научиха страшно много неща само за 12 дни – най-вече да са екип, да си помагат, да разчитат един на друг. Така, както родителите повериха живота на децата в нашите ръце, така ние поверихме нашия живот в техните ръце, защото ние вярваме в техните качества и умения“ – сподели още Гергана Сандъкчиева.

Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:

Заради пандемичната обстановка, седмият рожден ден на Клуб „Млад планинар“ – Петрич е бил отбелязан по нестандартен начин – с торта, направена от ръководителите, със свещички, с личен жест към всеки млад планинар, съмишленик и приятел на Клуба, с много подаръци и изненади. По традиция, празникът се отбелязва три дни на хижа „Славянка“, но заради въведените мерки и ограничения, този път празникът е бил по-различен, затова пък и по-емоционален.

„Споделихме емоциите вечерта с децата, чрез Фейсбук каналите. Децата ни изненадаха с изработен от тях клип, с който ни показаха тяхната обич и признание към нас през годините. Понеже, спазихме традицията и три дни празнувахме, в неделния ден, когато се очакваше всички деца да са вкъщи със семействата си, с предварителна уговорка с родителите да бъде тайна и да ни очакват, поръчахме 100 шоколадови пънчета и изненадахме всички деца в техните домове, като им подарихме по едно такова пънче със свещичка. Беше много емоционално и незабравимо“ – каза още Гергана Сандъкчиева.

Тя пожела на младите планинари много здраве и онова, което всички деца са си пожелали духвайки свещичката от празничния сладкиш, а именно, по–скоро да излязат заедно в планината и да споделят тези прекрасни емоции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58