„Ротавирусните инфекции са най-честата причина за тежка дехидратация, което може да доведе до хоспитализация, както в развитите, така и в развиващите се страни. Тази тежка дехидратация представлява развитието на клиничната картина на гастроентерит, т.е. налице е тежка диария, съпроводена с повръщане. Инфекцията е проблем при малките деца – до 5-годишна възраст и е възможно да протече тежко. В ранна детска възраст са първите срещи с този вируси и се развиват симптомите“ – коментира в здравния час на Радио Благоевград-БНР гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София. По думите и възрастните и хората с имунни дефицити, също са рискови и могат да развият клинична картина на гастроентерит. При някои от тях е възможна хоспитализация. Важно при тази инфекция е, че независимо от ваксинопрофилактиката, е възможно да има повторение. Успокояващо е, че най-тежка е клиничната картина при първата среща с вируса, всички нови инфекции са с по-лека тежест. Проблемът е, че първата среща с вируса е при най-малките – новородените и малките деца, при тях развитието на гастроентерит може да доведе до тежка дехидратация и хоспитализация, дори и летален изход.
Клинични характеристики
„Трудно е човек да се ориентира дали развитието на симптомите в гастроинтестиналния тракт са причинени от ротавируси или не, но хората с опит, с практика, особено при появата на диария при малките деца, се усъмняват, че би могло това да бъде причината. Най-често се появява температурата, повръщане, коремен дискомфорт при детето, общо неразположение. Загубата на вода и електролити водят до обезводняване. При децата това се проявява като отпадналост, сънливост, плач без сълзи, сухота в очите, устната кухина, възможна е появата на гърч. При възрастните се наблюдава изтощение, безсилие, ниско кръвно налягане, учестена сърдечна дейност. Инкубационният период е кратък – най-често 2 дни, симптомите бързо прогресират. В повечето случай за около седмица състоянието се овладява.
Терапевтични подходи
„Говорейки за вирус, както при повечето вирусни инфекции, няма етиологично лечение, т.е. лекарство, което да е насочено директно към вируса. Всичките ни усилия са насочени към дехидратацията. Т.е. терапията се нарича рехидратация. Изработени са много добри орални рехидратиращи разтвори, които много добре възстановяват този баланс при загубата на вода и електролити. Максимално бързо трябва да започне процесът на рехидратация . При малките деца рехидратацията е възможно да бъде направена в болнична обстановка по венозен път чрез системи. Медикаменти срещу повръщане не се препоръчват, тъй като това е нормална реакция в резултат на инфекцията. Доказано е, че цинка има място при тежките дехидратации, както и някои от пробиотиците. Важно е да знаят младите родители, че не трябва да се прекъсва кърменето, което подпомага процесът на лечение.“
Ротавирусните инфекции са характерни за зимния и пролетния сезон. Месеците декември, януари до май се наблюдава по-висока честота на инфектирани
Ваксинопрофилактика
„Налична е ваксината, която е жива ваксина. За разлика от познатия механизъм на приложение на ваксините, тази се прилага през устата. Чрез спринцовка в устата на детето се прилага съответната доза. На нашия пазар са налични две ваксини – едната е в две дози на приложение, другата в три. Ефикасността е добра. Поставя се 2, 4, 6-ти месец. Затова още при първата детска консултация на новороденото, родителите трябва да заявят своето желание на лекуващия лекар да бъде поставена ваксината на детето им. Ваксината е безплатна и препоръчителна. Не е от задължителните ваксини“.
Един от основните начини за превенция е хигиената, миенето на ръце, добрата дезинфекция на повърхности и играчки на децата.
Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл - >През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..