Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме по-малко храна при втората вълна на пандемията

По-малко търсене на хранителни продукти в търговската мрежа, при втората вълна на пандемията, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

В момента пазарът е свит

„Ако, при първата вълна имаше усилени темпове на пазаруване, сега към момента имаме обратният процес, свиване на търсенето. Може би, сме стигнали някакъв минимум, тъй като не може да спре търсенето на храни. Но, наистина в момента има много ниско търсене. На-вероятно е чисто психологически този момент, защото, когато човек мисли за заболяването, не му е до храна. Липсата на възможности за преяждане, празници, събирания и прочие, също води до намаляването на консумацията на храна“– коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Храните в световен мащаб поскъпват 

По отношение на световната тенденция за поскъпване на някой хранителни продукти, като зърнените култури, захар, млечните продукти и растителните масла, Владимир Иванов коментира, че има по-висок индекс на храните с 6 %, спрямо миналата година. Най-голям е ръстът при захарта – 9%, при палмовото и соевото масло, при маслата и млечните продукти, индексът е по-висок с 3%. По-високата цена на захарта е свързана с по-ниското производство при най-големите производители като Индия и Бразилия.

Вътрешният пазар остава стабилен

При вътрешния пазар се наблюдават почти едни и същи процеси като в края на миналата и в началото на тази година.

„Като цяло, имаме по-евтина есен за пипера, картофите, зелето морковите, зрелия лук, ябълките, гроздето. При лимоните и бананите също се наблюдава по-ниска цена, спрямо миналата година, за разлика от доматите и краставиците, които тази година държат доста по-високи равнища. По отношение на захарта, вече няколко месеца има едни стабилни равнища от около 1.30 - 1.35 лв. на едро, тук световната тенденция почти не се е отразила на вътрешния пазар“ – уточни Владимир Иванов.

По отношение на варивата – при фасула има задържане на цената, но тя е със 17 % по-висока, спрямо миналата година и по-ниска, спрямо 2014. По отношение на ориза, въпреки световната тенденция за повишаване на цената, в България се запазват стойностите от февруари между 2.20 - 2.40 лв. Стабилни остават цените при яйцата и пилешкото месо. Интересна е тенденцията при сирената и кашкавалите, тъй като при тях средната цена продължава да се изменя и това се дължи на липсата на пазарно участие на обществения сектор при формиране на пазарната цена. През последните 20 дни се наблюдава и стабилизиране цената на олиото, което в момента се продава от около 2.59 - 2.60 лв. за литър.

По-скъпа е „потребителската кошница“ сега

С около 8 лева е по-скъпа към днешна дата „потребителската кошница“, спрямо същия период на миналата година, но не се наблюдават пазарни процеси, които са необичайни.

„Тук има един голям проблем, свързан със свръх производството на картофи и липсата на пазар. Затова, нека потребяваме повече български картофи, тъй като при това потребление, много картофопроизводители ще имат проблеми с реализацията“ – коментира още Владимир Иванов, който прогнозира запазването на тези пазарни тенденция в близките месеци. Той не изключи увеличение на „ценовата ножица“ в малките търговски обекти, които, заради по-ниското потребление, се налага да увеличават цените, за да оцелеят.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00