По-малко търсене на хранителни продукти в търговската мрежа, при втората вълна на пандемията, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
В момента пазарът е свит
„Ако, при първата вълна имаше усилени темпове на пазаруване, сега към момента имаме обратният процес, свиване на търсенето. Може би, сме стигнали някакъв минимум, тъй като не може да спре търсенето на храни. Но, наистина в момента има много ниско търсене. На-вероятно е чисто психологически този момент, защото, когато човек мисли за заболяването, не му е до храна. Липсата на възможности за преяждане, празници, събирания и прочие, също води до намаляването на консумацията на храна“– коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Храните в световен мащаб поскъпват
По отношение на световната тенденция за поскъпване на някой хранителни продукти, като зърнените култури, захар, млечните продукти и растителните масла, Владимир Иванов коментира, че има по-висок индекс на храните с 6 %, спрямо миналата година. Най-голям е ръстът при захарта – 9%, при палмовото и соевото масло, при маслата и млечните продукти, индексът е по-висок с 3%. По-високата цена на захарта е свързана с по-ниското производство при най-големите производители като Индия и Бразилия.
Вътрешният пазар остава стабилен
При вътрешния пазар се наблюдават почти едни и същи процеси като в края на миналата и в началото на тази година.
„Като цяло, имаме по-евтина есен за пипера, картофите, зелето морковите, зрелия лук, ябълките, гроздето. При лимоните и бананите също се наблюдава по-ниска цена, спрямо миналата година, за разлика от доматите и краставиците, които тази година държат доста по-високи равнища. По отношение на захарта, вече няколко месеца има едни стабилни равнища от около 1.30 - 1.35 лв. на едро, тук световната тенденция почти не се е отразила на вътрешния пазар“ – уточни Владимир Иванов.
По отношение на варивата – при фасула има задържане на цената, но тя е със 17 % по-висока, спрямо миналата година и по-ниска, спрямо 2014. По отношение на ориза, въпреки световната тенденция за повишаване на цената, в България се запазват стойностите от февруари между 2.20 - 2.40 лв. Стабилни остават цените при яйцата и пилешкото месо. Интересна е тенденцията при сирената и кашкавалите, тъй като при тях средната цена продължава да се изменя и това се дължи на липсата на пазарно участие на обществения сектор при формиране на пазарната цена. През последните 20 дни се наблюдава и стабилизиране цената на олиото, което в момента се продава от около 2.59 - 2.60 лв. за литър.
По-скъпа е „потребителската кошница“ сега
С около 8 лева е по-скъпа към днешна дата „потребителската кошница“, спрямо същия период на миналата година, но не се наблюдават пазарни процеси, които са необичайни.
„Тук има един голям проблем, свързан със свръх производството на картофи и липсата на пазар. Затова, нека потребяваме повече български картофи, тъй като при това потребление, много картофопроизводители ще имат проблеми с реализацията“ – коментира още Владимир Иванов, който прогнозира запазването на тези пазарни тенденция в близките месеци. Той не изключи увеличение на „ценовата ножица“ в малките търговски обекти, които, заради по-ниското потребление, се налага да увеличават цените, за да оцелеят.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..