Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Филев: 10 години усилена работа за оцеляването на Сектор „Тютюн“

Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Равносметката е трудно да бъде направена, защото през цялото това време е свършена много работа, като усилия и обем, благодарение на която, днес Сектор „Тютюн“ продължава да съществува.

„Защото, в  далечната 2010 – 2011г., много хора и институции бяха зачеркнали Сектора или бяха предначертали неговото приключване, неговата гибел. Но, през всичките тези години, ние успяхме да докажем, че има бъдеще и за този Сектор. До 2013 г., като финансов инструмент, получавахме Преходна национална помощ за тютюна, в новия Програмен период 2014-2020, 10 години вече става, получаваме такава помощ, и всяка година, аз съм човека, канен всяка година в Министерски съвет, да ми се връчи чека за поредния транш, за поредната година, от Преходна национална помощ за тютюна. И това е на фона на един обречен Сектор преди 10 години“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010, президент на UNITAB - EUROPE и вицепрезидент на ELTI.

Той уточни, че вече има осигурени още две преходни години за подпомагане на тютюнопроизводителите до 2023, а има вероятност, тази помощ да бъде удължена до 2027 г.

„Това е един много голям период от 17 години, в който Секторът е достатъчно подкрепян, обгрижван и много  добре представляван пред институциите и на национално, и на европейско, и на световно ниво“ – сподели още Филев.

Според него, друго голямо постижение на Националната асоциация на тютюнопроизводителите е комуникацията с търговските оператори, които изкупуват българския тютюн. Благодарение на водените разговори, през последните 10 години, договорената цена за тютюна, е увеличена двойно.

„Ако, тютюнът от сортова група „Басми“ се е търгувал до 2010 г. на цени около 4 - 5 лева, сега говорим за цени около 10 лева за килограм, качествен тютюн“– уточни още Председателят на НАТ-2010.

На въпрос, зададен от слушатели на Радио Благоевград, тютюнопроизводители от гоцеделчевско: дали е възможно да се регистрират като тютюнопроизводители със задна дата, за да могат да получават Преходна национална помощ за тютюн за новите референти години, например за 2018, каквото е предложението на България, с настояване срокът за получаване на помощта да бъде удължен до 2027г., Цветан Филев отговори, че според него, това е по-скоро невъзможно.

„Аз питам – защо не са се регистрирали досега, при положение, че в много разговори с Вас, сме коментирали тази тема и сме ги информирали, че се удължава срокът всяка година – веднъж, до края на месец април и още веднъж, до края на месец май. Тоест, те са имали по три месеца на разположение в 2016, 2017 и в 2018 г. да го направят, и няма причина и аргумент, според мен, да не го направят, освен, ако не искат да го направят нарочно. Според мен, причината е, че ние в България имаме една много лоша черта – много искаме нещо да се случи, но много ни е страх, нещо да не стане“ – коментира още Цветан Филев.

Той обеща, Националната асоциация на тютюнопроизводителите да направи постъпки до земеделското министерство с питане, дали това може да се случи. Очакванията са, че засега отговорът ще бъде отрицателен, защото трябва да се променят програмата, софтуерът и самият бюджет на Схемата за подпомагане.

„През тези 10 години сме създали ясни правила – има Регистър на тютюнопроизводителите, Регистър на търговците, което не се е случило с „вълшебната пръчица“ или като сме погалили лампата на Аладин. То се е случило с много работа, за да създадем тези правила, да ги има, и ние да работим цивилизовано и сигурно“ – уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52