Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Филев: 10 години усилена работа за оцеляването на Сектор „Тютюн“

Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Равносметката е трудно да бъде направена, защото през цялото това време е свършена много работа, като усилия и обем, благодарение на която, днес Сектор „Тютюн“ продължава да съществува.

„Защото, в  далечната 2010 – 2011г., много хора и институции бяха зачеркнали Сектора или бяха предначертали неговото приключване, неговата гибел. Но, през всичките тези години, ние успяхме да докажем, че има бъдеще и за този Сектор. До 2013 г., като финансов инструмент, получавахме Преходна национална помощ за тютюна, в новия Програмен период 2014-2020, 10 години вече става, получаваме такава помощ, и всяка година, аз съм човека, канен всяка година в Министерски съвет, да ми се връчи чека за поредния транш, за поредната година, от Преходна национална помощ за тютюна. И това е на фона на един обречен Сектор преди 10 години“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010, президент на UNITAB - EUROPE и вицепрезидент на ELTI.

Той уточни, че вече има осигурени още две преходни години за подпомагане на тютюнопроизводителите до 2023, а има вероятност, тази помощ да бъде удължена до 2027 г.

„Това е един много голям период от 17 години, в който Секторът е достатъчно подкрепян, обгрижван и много  добре представляван пред институциите и на национално, и на европейско, и на световно ниво“ – сподели още Филев.

Според него, друго голямо постижение на Националната асоциация на тютюнопроизводителите е комуникацията с търговските оператори, които изкупуват българския тютюн. Благодарение на водените разговори, през последните 10 години, договорената цена за тютюна, е увеличена двойно.

„Ако, тютюнът от сортова група „Басми“ се е търгувал до 2010 г. на цени около 4 - 5 лева, сега говорим за цени около 10 лева за килограм, качествен тютюн“– уточни още Председателят на НАТ-2010.

На въпрос, зададен от слушатели на Радио Благоевград, тютюнопроизводители от гоцеделчевско: дали е възможно да се регистрират като тютюнопроизводители със задна дата, за да могат да получават Преходна национална помощ за тютюн за новите референти години, например за 2018, каквото е предложението на България, с настояване срокът за получаване на помощта да бъде удължен до 2027г., Цветан Филев отговори, че според него, това е по-скоро невъзможно.

„Аз питам – защо не са се регистрирали досега, при положение, че в много разговори с Вас, сме коментирали тази тема и сме ги информирали, че се удължава срокът всяка година – веднъж, до края на месец април и още веднъж, до края на месец май. Тоест, те са имали по три месеца на разположение в 2016, 2017 и в 2018 г. да го направят, и няма причина и аргумент, според мен, да не го направят, освен, ако не искат да го направят нарочно. Според мен, причината е, че ние в България имаме една много лоша черта – много искаме нещо да се случи, но много ни е страх, нещо да не стане“ – коментира още Цветан Филев.

Той обеща, Националната асоциация на тютюнопроизводителите да направи постъпки до земеделското министерство с питане, дали това може да се случи. Очакванията са, че засега отговорът ще бъде отрицателен, защото трябва да се променят програмата, софтуерът и самият бюджет на Схемата за подпомагане.

„През тези 10 години сме създали ясни правила – има Регистър на тютюнопроизводителите, Регистър на търговците, което не се е случило с „вълшебната пръчица“ или като сме погалили лампата на Аладин. То се е случило с много работа, за да създадем тези правила, да ги има, и ние да работим цивилизовано и сигурно“ – уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05