Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сандански е избран за „Европейски град на спорта 2021“

Със своята активност и добра спортна инфраструктура, Сандански спечели престижната титла „Европейски град на спорта 2021“. Подкрепата на спортните клубове, разнообразният спортен календар и амбициозните бъдещи планове впечатлиха оценителната комисия от Асоциацията „ACES EUROPE“, които дадоха висока оценка по всички категории за кандидатурата на Сандански, информират от Община Сандански.

Само преди месец кметът на община Сандански – Атанас Стоянов, представи кандидатурата на онлайн заседание пред оценителната комисия на „АCES EUROPЕ“, в състав – генералният секретар на „ACES EUROPE“  – Хуго Алонсо (Исп), вицепрезидентът Джон Суонсън (Шот) и членовете на Управителния съвет Берислав Чижмек (Хър) и Паскуал Алфиери (Ит), както и представителите в България – Анатоли Илиев и Дамян Диков. Представена бе и спортната история на града, изявените спортисти и техните значими постижения в различните спортове. А уникалният климат и природа, разгръщайки потенциала за целогодишно практикуване на почти всички видове спорт, допринесоха за високото отличие на слънчевия град. 

„ACES EUROPE“ всяка година от 2001 г. насам определя Европейска столица и Европейски град на спорта във всички страни на Европейския съюз. 

Самото връчване на титлата по традиция се извършва в тържествена обстановка в залата на Европейски парламент в Брюксел в края на ноември всяка година. Поради сложната здравна обстановка тази година церемонията е насрочена за януари 2021 г.

"За Сандански е изключителна чест, че за първи път печели титлата Европейски град на спорта. Титла и признание, които ще донесат много ангажименти, но и изключителни възможности за развитието на спорта в нашата община." – казват от Община Сандански.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна.

Товарен влак блъсна автомобил в района на село Влахи

Товарен влак е блъснал автомобил в района на село Влахи, община Кресна.Инцидентът е станал тази сутрин около 8:40 часа.Информацията потвърдиха от пресцентъра на Областна дирекция на МВР-Благоевград. По първоначална информация лекият автомобил е пресякъл прелеза при спусната бариера при което товарният влак пътуващ от София към Кулата блъска..

публикувано на 02.03.25 в 10:41

Мъгла затруднява движението в района на Сандански

Движението от км 147 до км 153 на АМ "Струма" в участъка Сандански – Ново Делчево е необходимо да се извършва с повишено внимание и съобразена скорост, поради мъгла с видимост под 100 метра. Това  съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". 

публикувано на 02.03.25 в 10:16

Празнуваме Сирни Заговезни

Сирница или Сирни Заговезни е последният голям празник на зимата, според старите български обичаи. Отбелязва се всяка година 7 седмици преди Великден, винаги в неделя.  Обредността на Сирница е подчинена на подготовката за великденския пост, който трае 49 дни. На Сирни Заговезни всички роднини се "прощават", като по-младите отиват у по-старите,..

публикувано на 02.03.25 в 07:45

Облачно с валежи от дъжд

Днес времето в страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд. На отделни места във високите полета в Западна България дъждът ще се примесва със сняг. След обяд от северозапад валежите ще започнат да спират и облачността ще се разкъсва. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.

публикувано на 02.03.25 в 07:37
Тръмп посреща Зеленски

Противоречиви български реакции на срещата между Тръмп и Зеленски

Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание на профила..

публикувано на 01.03.25 в 17:14

Желязков след срещата на Тръмп със Зеленски: Украйна, бъди смела!

"Украйна, бъди смела, бъди силна! Ние сме с теб!", това написа премиерът Росен Желязков с своя профил в Х по повод срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, която завърши със скандал. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя да се проведе незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзници, на която всички гледни точки..

публикувано на 01.03.25 в 13:41

Благоевград посрещна Баба Марта и Деня на самодееца

С богата празнична програма община Благоевград отбелязва освен 1 март, и Деня на самодееца. Стартът бе даден точно в 11:00 часа на пл. „Георги Измирлиев“, където малки и големи посрещнаха Баба Марта. След като тя поздрави всички присъстващи и им завърза мартеница за здраве, децата от ФТА „Пиринче“,  ДЮФА „Пиринска китка“, ФГ „Бисери“, ФГ..

публикувано на 01.03.25 в 13:21