Българският визуален архив е платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Сайтът стартира с 2000 снимки от четирима дарители, като до края на тази година фотографиите трябва да станат 5 000. Организаторите на начинанието от фондация „Български визуален архив“ разчитат на дарители за попълване на фонда на платформата и се надяват, че ще пробудят интереса на публиката към разглеждане и коментиране на снимки, които „разказват“ за бита, обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората, историята на България през XX век. „Искаме този сайт-архив да бъде изграден от публиката и да се ползва от публиката. Идеята е миналото да стане тема за дискусия, хората да се върнат към него, отново да искат да говорят за него, да стане интересна и актуална тема“, очерта за Радио Благоевградцелите на начинанието Йохана Траянова, която е редактор и отговаря за комуникацията с публиката. Ръководител на платформата еТихомир Стоянов, Даниел Маджаров отговаря за уеб дизайна и програмирането, включват се и доброволци. Снимките са описани, датирани и са с уредени авторските права, могат да бъдат изтегляни и ползвани безплатно под лиценза на Creative Commons 3.0
„За мен като представител на по-младото поколение, този визуален архив е много важен от гледна точка на това, че ние живеем в една дигитална ера и е много важно всички млади поколения и тези, които следват след нас, да имат много лесен достъп до миналото, да могат да го изследват, да видят как са живели нашите прадеди. Това е много важно и ключово, за да се съхрани народната памет“, подчертава обществената полза от българския визуален архив Йохана Траянова. И прибавя още широк кръг от хора, за които ще е ценен създаденият дигитален архив - историци, писатели, журналисти, научни работници, артисти, ученици, студенти.
За Йохана Траянова
Тя е фотограф, визуален артист, който смело експериментира в самия фотографски процес, в съчетаването на фотография с поезия, вдъхновявайки се от природата и от наследените родови корени. Йохана е правнучка на поета Теодор Траянов, който заедно с Пейо Яворов е сред родоначалниците на българския символизъм. Той се дипломира като архитект във Виена, борец за свобода на Македония в четата на Христо Чернопеев, бил е част от българската дипломация, член-учредител е на Македонския научен институт. Работи и като учител, освен стихове пише статии и рецензии за литература, театър и музика, превежда пиеси. Той е първият неофициален републикански шампион по шах, става председател на учредения Българския шахматен съюз, играе и завършва наравно с четвъртия световен шампион по шахмат Александър Алехин в София на 13 април 1936 година. „Родовата история се предава главно през книгите. Разполагаме с много книги по повод неговото творчество, анализи, книги с неговите стихове. Така се предава информацията от поколение на поколение. Това носи удовлетворение, радост, гордост и най-вече отговорност“ , споделя Йохана Траянова.
Цялото интервю на Росинка Проданова с Йохана Тарянова можете да чуете в звуковия файл.
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..