Списание “Панорама” е създадено през 1980 година като орган на Съюза на преводачите в България. През 1992 година марката е регистрирана заедно със специалния знак в Патентното ведомство на Република България като притежание на СПБ. Годишно „Панорама” издава до шест броя периодика и шест отделни книги.
Списанието на Съюза на преводачите в България представя професионално и стилно най-доброто от световната художествена – класическа и съвременна – литература, от философското наследство и новите философски идеи, като отделя специално място на конкретната оценка на художествения превод, на разработването на проблематика, свързана с историята, теорията и критиката на превода – проблематика, извънредно важна днес, която или напълно отсъства, или инцидентно присъства в днешния литературен печат.
В духа на съвременните тенденции „Панорама” излиза почти изцяло чрез субсидии, осигурени от кандидатстване по различни програми за превод и издаване на преводна литература. Това обаче затруднява стриктната периодичност.
От 2004 година “Панорама” излиза с ново оформление и с нов акцент върху проблематиката на превода. Обособени са две специализирани рубрики: “Изкуството на превода” и “Клуб Пикуик” – рубрика, представяща портрети на изтъкнати български преводачи.
Към „Панорама” са привлечени значими автори, които създават високопрофесионални текстове, посветени на теорията, историята и критиката на превода и на рецептивната естетика, на усвояването на литературните ценности чрез диалога между свое и чуждо. Амбицията на екипа на списанието е да разширява кръга на своите сътрудници, като търси не само подготвени литературоведи и критици, които да възродят прекъснатата традиция за критиката на превода, но също така и млади и талантливи преводачи.
От самото създаване на „Панорама” до сега в списанието се публикуват текстове с висока литературна стойност. „Панорама” си е извоювала заслужено място на списание, което влияе на добрия вкус в сферата на превода на художествената литература.
Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с главния редактор на списанието и издателството на СПБ Невена Панова, посветен и на историята, и на съвремието на "Панорама" – списанието и издателството:Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..