Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различна ли е истината зад видеоклипа, заснел учителска агресия в Горно Драглище

Позицията на пастор Асен Христов: "Никой не възпитава у децата морални ценности. Ами ако беше обратното – ученикът да напада учителя?!"

Снимка: БНР

Видеоклип, който се разпространи скоростно в социалните мрежи, отново постави въпроса за агресията в училище и тревожните дефицити в отношенията ученици – учители – родители. 

Случаят е от преди месец и показва как преподавателка дърпа за косите и крещи на седмокласничка в основното училище в разложкото село Горно Драглище, в присъствието на децата и на още една своя колежка. Общественият отзвук от видеоклипа изпрати спешно на място  представители на Регионалното управление по образование и на община Разлог. Насрочени са заседания на педагогическия и обществен съвет в училището. Води се и разследване. А за невидяното в този клип и за причините, довели до истерия класната ръководителка и учителка по литература  Райка Калоянова, ни разказва в репортажа си Кети Тренчева с участието на директора на училището, началника на Регионалното управление по образование и пастора на българската Божия църква в община Разлог:

Основното училище в Горно Драглище е средищно и в него се обучават и възпитават 62 деца от три населени места – Долно и Горно Драглище и Добърско.  

Учениците от ромската общност са много старателни, има и отличници. Единственото изключение е въпросната седмокласничка, която от години създава проблеми, категоричен е почти целият персонал. Писмени оплаквания от учители, родители и ученици обаче няма, споделя директорът на школото Бойко Пукнев, но признава, че е изненадан много неприятно от изпуснатите нерви на учителката Райка Калоянова, която има дълъг педагогически стаж и безукорно поведение.

Междувременно стана ясно, че родителите на момичето са поискали нейното преместване в друго училище в общината. Това впрочем неведнъж са искали учители и родители на другите ученици. 

Според училищния директор Бойко Пукнев този клип, появил се в социалните мрежи месец след неприятната случка, е провокация , целяща да се урони престижа на училището и да отвлече вниманието от тежката ситуация с коронавируса в региона.

Какво ще направят експертите от РУО? Можете да чуете Ивайло Златанов, началник на инспектората, в звуковия файл.

Най-изненадващият коментар по случая дойде от пастор Асен Христов, който се грижи за духовното възпитание на ромската общност в община Разлог: "Никой не възпитава у децата морални ценности. Ами ако беше обратното – ученикът да напада учителя?!" 

И пастор Асен Христов, и съпругата му са педагози, а в качеството си на медиатор той заяви готовност за участие в помирителна среща в училището в Горно Драглище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05