Видеоклип, който се разпространи скоростно в социалните мрежи, отново постави въпроса за агресията в училище и тревожните дефицити в отношенията ученици – учители – родители.
Случаят е от преди месец и показва как преподавателка дърпа за косите и крещи на седмокласничка в основното училище в разложкото село Горно Драглище, в присъствието на децата и на още една своя колежка. Общественият отзвук от видеоклипа изпрати спешно на място представители на Регионалното управление по образование и на община Разлог. Насрочени са заседания на педагогическия и обществен съвет в училището. Води се и разследване. А за невидяното в този клип и за причините, довели до истерия класната ръководителка и учителка по литература Райка Калоянова, ни разказва в репортажа си Кети Тренчева с участието на директора на училището, началника на Регионалното управление по образование и пастора на българската Божия църква в община Разлог:
Основното училище в Горно Драглище е средищно и в него се обучават и възпитават 62 деца от три населени места – Долно и Горно Драглище и Добърско.
Учениците от ромската общност са много старателни, има и отличници. Единственото изключение е въпросната седмокласничка, която от години създава проблеми, категоричен е почти целият персонал. Писмени оплаквания от учители, родители и ученици обаче няма, споделя директорът на школото Бойко Пукнев, но признава, че е изненадан много неприятно от изпуснатите нерви на учителката Райка Калоянова, която има дълъг педагогически стаж и безукорно поведение.
Междувременно стана ясно, че родителите на момичето са поискали нейното преместване в друго училище в общината. Това впрочем неведнъж са искали учители и родители на другите ученици.
Според училищния директор Бойко Пукнев този клип, появил се в социалните мрежи месец след неприятната случка, е провокация , целяща да се урони престижа на училището и да отвлече вниманието от тежката ситуация с коронавируса в региона.
Какво ще направят експертите от РУО? Можете да чуете Ивайло Златанов, началник на инспектората, в звуковия файл.
Най-изненадващият коментар по случая дойде от пастор Асен Христов, който се грижи за духовното възпитание на ромската общност в община Разлог: "Никой не възпитава у децата морални ценности. Ами ако беше обратното – ученикът да напада учителя?!"
И пастор Асен Христов, и съпругата му са педагози, а в качеството си на медиатор той заяви готовност за участие в помирителна среща в училището в Горно Драглище.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..