В речника през белязаната от коронавируса 2020 година стряскащо навлезе една нова дума – локдаун. Различни медийни издания я определят за дума на годината. Реално, в последните седмици, тя не отзвучава, а смисълът ѝ все повече става ясен – рестриктивна мярка за затваряне, заключване, изолация с цел ограничаване на разпространението на новия вирус.
От дни Благоевград е опустял, както и много други областни градове. Без детска глъч са детските градини. Училищните дворове са празни и някак призрачни. Всички са онлайн. Туристическият бранш получи пореден удар и вместо ски курортите да открият зимния сезон изпаднаха в „зимен сън“ и неясна с продължителност „ледена епоха“. Извън хибридния локдаун може би останаха малките търговски обекти. Справяте ли се кварталните магазини?! Ще оцелее ли малкият бизнес?! Риторични въпроси на социално-икономическото оцеляване в малкия град, на малката улица...
В жилищния квартал един до друг са наредени няколко магазина – за цветя, за дрехи и за сладкарски изделия.
Оптимизъм е думата, с която няма да запомним 2020 година. Това стана ясно още в магазина за цветя, където по-често клиентите влизат за тъжни поводи.
В магазина за цветя
Декември е коледният месец. Повечето българи стават щедри при избора на коледните подаръци, но сега не е така. Това споделя собственикът на малкия магазин за дрехи.
В магазина за дрехи
В търговския обект за сладкарски изделия
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..