„Поради факта, че Сектор Тютюн остана неглижиран през целия програмен период до 2020 г., ние бяхме принудени за защитим Сектора и тютюнопроизводителите като успяхме да създадем Европейска междубраншова асоциация на тютюнопроизводителите на суровия тютюн в Европейския съюз – ELTI, Eвропейска асоциация на тютюнопроизводителите – UNITAB, в която членуваме 11 държави и Европейска асоциация на преработвателите на суров тютюн – FETRATAB. Така, Сектор Тютюн постигна нещо много важно, което е прецедент в европейското селско стопанство, защото друг Сектор това не го е постигал“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България НАТ-2010 и президент на Европейска междубраншова асоциация на тютюнопроизводителите на суровия тютюн в Европейския съюз – ELTI.
Избирането му на този пост стана, чрез тайно гласуване на проведеното на 4 декември видеоконферентно Общо събрание на Европейска асоциация на тютюнопроизводителите – UNITAB. Припомняме, че до този момент, г-н Цветан Филев е бил президент и вицепрезидент на UNITAB, както и вицепрезидент на ELTI.
„Това е голямо признание както за България, така и за целия Сектор Тютюн, разбира се и лично за персоната, която е избрана за този пост. Мандатът е тригодишен, през който тютюнопроизводителите, заедно с преработвателите, ще очакват от ръководното ядро на ELTI резултати, от които да се създадат оптимални условия за осигуряване на поминък на около 40 хиляди семейства на тютюнопроизводители в Европейския съюз, на около 400 хиляди самоосигуряващи се лица в Сектора, в това число и десетки хиляди семейства на български тютюнопроизводители, които живеят и си осигуряват поминъка. Затова, аз смятам, че престижът е най-вече за България“ – допълни Цветан Филев.
Той съобщи, че за отчетения период януари - ноември, 2019 г., в държавната хазна са внесени над 2 милиарда и 501 милиона лева, което е гордост за Сектор Тютюн.
Цветан Филев коментира и началото на изкупната кампания на тютюна, която вече е започнала в някой региони на страната.
„Около 30 % от тютюневата суровина от реколта 2020 вече е изкупена. Очаквам, най-интензивната част от кампанията да се развие до коледно – новогодишните празници и смятам, че дотогава ще бъде изкупена около 70 % от реколтата от четирите сортови групи. При благоприятни климатични условия, до края на януари, може да бъдат изкупени почти всички налични количества“ – уточни председателят на НАТ-2010 и президент на ELTI.
По отношение на изкупните цени, г-н Филев не пожела да прогнозира с точност, какви ще бъдат те до края на изкупната кампания, защото това може да стане ясно едва, когато тютюнът бъде изкупен на 100 %.
„Ние настояваме, средствата от Преходната национална помощ за тютюна за 2020 г. да бъдат преведени не по-късно от края на месец февруари, 2021 г., както се получи и тази финансова година. Средствата са необходими, защото в първите дни на месец март, тютюнопроизводителите залагат лехите за следващия стопански цикъл“ – съобщи още Цветан Филев.
Той припомни, че Преходната национална помощ за тютюна е удължена до 2022 г. по сегашната схема. Освен това, по предложение на България е на прага да бъде одобрено от Триалога, Преходната национална помощ да бъде функция до края на следващия Програмен период през 2027 г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..