Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско семейство създаде платформа, която свързва търсещи и даряващи кръвна плазма

| обновено на 14.12.20 в 17:41
Снимка: БГНЕС

Петя и Георги са българско семейство, което преди седмици започва да обмисля с какво могат да бъдат полезни във време на пандемия. Петя е звукорежисьор в БНР, а съпругът й Георги е уеб дизайнер. Преценяват, че ограниченият им семеен бюджет не позволява да направят голямо дарение за предпазни средства на медиците. Затова тръгват в друга посока – платформа за свързване на дарителите на кръвна плазма и нуждаещите се от нея. 

"Идеята за "Дари живот" дойде спонтанно. Решихме, че искаме да помогнем на хората, които търсят плазма. В морето от публикации във фейсбук, обявите за търсене на плазма доста бързо падат надолу и този зов за помощ остава нечут и невидян. Създаването на тази платформа помага на хората да се свързват максимално бързо едни с други", казаха в интервю за Радио Благоевград Петя и Георги. 

Двамата имат много приятели, прекарали COVID-19, но не това е мотивът за създаването на "Дари живот".
"Ние обмисляхме как да помогнем много преди нашият близък да се разболее. Това да знаеш, че си помогнал на някого да спаси свой близък, няма цена. Тази платформа дава шанс на хората да стигнат по-бързо един до друг и да си помогнат", допълниха те.

Георги успява да създаде сайта на платформата за около два дни, но той започва да работи едва две седмици по-късно.

"GDPR-а много ни спъна и сме много благодарни на длъжностното лице по защита на личните данни Радослав Маринков, който напълно безплатно ни консултира и е част от екипа ни. Дизайнът на сайта е много прост, регистрацията също е опростена. Сайтът е добре защитен", каза Георги.

До момента регистриралите се в платформата са около 20 човека, шестима от които са дарители на кръвна плазма. За популяризиране на платформата семейство Банови разчитат на медиите, както и на фейсбук групата  "Дари плазма" на Силвия Велчева.

Платформата не събира пари чрез дарения и не разполага с дарителска банкова сметка. Дейностите по търсене и даряване на кръвна плазма се осъществяват само и единствено между потребителите на платформата. Екипът на „Дари живот“ работи на доброволни начала. Зад каузата стоят Петя и Георги Банови, Радослав Маринков, както и юрисконсулт, който засега предпочита да остане анонимен.

Цялото интервю на Елеонора Тахова със семейство Банови чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18