Част от жителите на Благоевград се колебаят, дали да се ваксинират срещу COVID-19. Притесненията им са провокирани, заради все още оскъдната информация за последствията от ваксината. Други са категорични, че ще се ваксинират, защото им предстои да пътуват и най-вероятно ще им бъде необходим документ, че са ваксинирани.
„По принцип казват, че до 5 години трябва да изчакаме, но ние не можем да чакаме“ – сподели жителка на Благоевград.
Хората с алергии, онкологични и хронични заболявания, също са притеснени, заради неясните последствия за тях от ваксината.
„Лично аз, трябва да имам мнение на лекар, защото съм с онкологично заболяване и съм астматичка. Казаха, че тези групи хора са с особено мнение и ще потърся задължително мнение на специалист, консултация и тогава ще реша“ – коментира жителка на областния център, която призова всеки сам да вземе решение за себе си, но преди това, да се консултира със специалист. Според нея, ваксината е по-скоро надежда, а не страх за хората.
Има обаче хора, които се страхуват да се ваксинират, защото вече са били заразени с COVID-19 или защото, не са убедени в ефективността на ваксините. Такова е мнението на майка и дъщеря от санданското село Катунци. Възрастната жена се страхува да се ваксинира, защото вече е била заразена с вируса, а и не вярва, че препаратите са безопасни за здравето. Според нея, „ваксините са страшна работа“. Дъщеря й заяви, че ще изчака до следващата година и ще реши, дали да се ваксинира. Според тях, ваксината е по-скоро страх за хората, а не надежда.
„Категорично, няма да се ваксинирам, защото мисля, че тази ваксина може да ни навреди. Ние, ако сме го преминали и сме здрави, значи имаме антитела. Дори и да изчакам да получа повече информация за последствията от ваксините, пак няма да се ваксинирам“ – категоричен е млад човек от Благоевград.
“Всеки нормален човек, трезво мислещ, ще се ваксинира, защото ваксината е начин и опит да се предпазим, и да се преборим с вируса. Ваксината е надежда и упование за хората. Не само, че не се страхувам, а апелирам към хората да се включат активно, масово, за да пресечем тази пандемия, това чудо, този световен проблем. И, няма какво да мислим излишно. В края на краищата, ваксинирайки се, ти спасяваш не само себе си, а и твоите близки, роднини и така нататък“ – сподели жител на Благоевград от по-възрастното поколение.
Подробностите можете да чуете в анкетата на Биляна Славчева – >
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..