Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксината срещу COVID-19 – надежда или страх?

 Част от жителите на Благоевград се колебаят, дали да се ваксинират срещу COVID-19. Притесненията им са провокирани, заради все още оскъдната информация за последствията от ваксината. Други са категорични, че ще се ваксинират, защото им предстои да пътуват и най-вероятно ще им бъде необходим документ, че са ваксинирани.

„По принцип казват, че до 5 години трябва да изчакаме, но ние не можем да чакаме“ – сподели жителка на Благоевград.

Хората с алергии, онкологични и хронични заболявания, също са притеснени, заради неясните последствия за тях от ваксината.

„Лично аз, трябва да имам мнение на лекар, защото съм с онкологично заболяване и съм астматичка. Казаха, че тези групи хора са с особено мнение и ще потърся задължително мнение на специалист, консултация и тогава ще реша“ – коментира жителка на областния център, която призова всеки сам да вземе решение за себе си, но преди това, да се консултира със специалист. Според нея, ваксината е по-скоро надежда, а не страх за хората.

Има обаче хора, които се страхуват да се ваксинират, защото вече са били заразени с COVID-19 или защото, не са убедени в ефективността на ваксините. Такова е мнението на майка и дъщеря от санданското село Катунци. Възрастната жена се страхува да се ваксинира, защото вече е била заразена с вируса, а и не вярва, че препаратите са безопасни за здравето. Според нея, „ваксините са страшна работа“. Дъщеря й заяви, че ще изчака до следващата година и ще реши, дали да се ваксинира. Според тях, ваксината е по-скоро страх за хората, а не надежда.

„Категорично, няма да се ваксинирам, защото мисля, че тази ваксина може да ни навреди. Ние, ако сме го преминали и сме здрави, значи имаме антитела. Дори и да изчакам да получа повече информация за последствията от ваксините, пак няма да се ваксинирам“ – категоричен е млад човек от Благоевград.

“Всеки нормален човек, трезво мислещ, ще се ваксинира, защото ваксината е начин и опит да се предпазим, и да се преборим с вируса. Ваксината е надежда и упование за хората. Не само, че не се страхувам, а апелирам към хората да се включат активно, масово, за да пресечем тази пандемия, това чудо, този световен проблем. И, няма какво да мислим излишно. В края на краищата, ваксинирайки се, ти спасяваш не само себе си, а и твоите близки, роднини и така нататък“ – сподели жител на Благоевград от по-възрастното поколение.

Подробностите можете да чуете в анкетата на Биляна Славчева – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52