Започна изкупната кампания на тютюна в гоцеделчевско, но предлаганите от фирмите изкупни цени, са обидно ниски за тютюнопроизводителите – съобщават местните тютюнопроизводители.
„Искам да благодаря на Радио Благоевград за тази отзивчивост, че следи с интерес кампанията, а това е съдбата на българския селянин, в частност на българския тютюнопроизводител. Защото, в момента наблюдаваме една тенденция, която за разлика от миналата година, когато беше възходяща, сега е низходяща. Не може, преди началото на кампанията, ние да знаем, че цените ще падат надолу. Без да са ни видели реколтата, без да ни знаят продукцията, просто е обидно това, което се получава. С пълно основание можем да кажем, че субективизмът в тютюнопроизводството продължава“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово.
Според него, в момента тютюна в гоцеделчевско се изкупува на цени от 5.60 до 7 лева за килограм. Според тютюнопроизводител от гърменското село Скребътно обаче, цената на тютюна там е стигнала и до 8 лева за добро качество.
„Тази година има райони с много добро качество, но се съмнявам, че фирмите ще дадат цена от 9-10 лева като миналата година. В момента, в който е зададена на компютрите цената, значи субективизмът е налице, всичко е субективно. Нямам думи, с които за изразя за пореден път, мъката и болката, които ги очаква българския селянин, в частност българския тютюнопроизводител“ – допълни Иван Сабахлъков.
Според него, това ще продължава така, докато българинът не излезе да си търси правата, както правят жителите на Франция и другите европейски държави.
По отношение на по-ниската цена, на която се предлага македонския тютюн, заради което е предпочитан от българските фирми, Сабахлъков, даде пример с гръцкия тютюн, който се изкупува на цени от над 4,5 евро, при положение, че гръцките тютюнопроизводители получават много по-големи субсидии от българските.
„Всички вече изкупуват на приравнени цени. Още преди кампанията да стартира знаех, че тази година цените ще бъдат с лев, лев и половина по-ниски от миналогодишните, което още тогава ме огорчи. Значи, никой не цени труда на хората, затова и хората бягат от България“ – сподели още Иван Сабахлъков.
Според него, една от основните причини за този проблем е унищожената преработвателна тютюнева промишленост в България.
„И затова казвам, че убихме един отрасъл, който всяка година вкарва в държавния бюджет над 2 милиарда лева. Нали разбирате, че никой друг Сектор не вкарва такива средства, но нямаме политика какво се става с този отрасъл в бъдеще – дали, ще се превърнем в поредната „фирма на ишлеме“ – коментира още тютюнопроизводителят.
Според Иван Сабахлъков, който е и зеленчукопроизводител, 2020 е една от най-тежките години в земеделско отношение. Освен, с неблагоприятните климатични условия, тази година стопаните трябваше да се справят и с предизвикателството COVID-19, за което тютюнопроизводителите най-вероятно, няма да получат помощи.
„Едва когато, България стане равноправен член на Европейския съюз и по отношение на субсидиите, тогава можем да отворим широко очи и да вземем малко въздух“ – категоричен е Иван Сабахлъков.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..