Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са русалиите и каква е тяхната роля в "Мръсните дни" между Коледа и Йордановден

Малко или много всеки от нас е чел или гледал обредите, които изпълняват коледарите, всички сме чували "Стани Нине, господине ...". Чували ли сте обаче за русалиите и каква е тяхната роля в народните вярвания и традиции? Както и коледарите, така и русалиите обикаляли по селата по Коледа. Или по-конкретно в така наречените "мръсни дни" или "поганни дни" - 12-те дни от Коледа до Богоявление. По време на този период според българския фолклор навън бродят всякакви нечисти сили, зли духове и караконджули. Русалииската дружина се състои обикновено от 20 до 30 неженени момци, които с танците си гонят злите духове, болести, магии и демони. Те винаги се движат по двама. Дружината е разпределена: Водач-балтаджия-юзбашия-войвода-съгледвачи-калаузи-кесиджия. В петричките русалийски по-съвременни дружини от края на 19-и и началото на 20-и век съществуват и други персонажи, а те са: Пепелаш, дявол, болен-здрав носи, дервиш, турчин, черкезин и мома. Тук трябва да подчертаем, че всички са мъже. В същото време обаче за разлика от коледарите, те са затворена общност, чиито обичаи днес са обвити в тайнственост. 

Димитър Яков от Петрич е потомствен русалия, който се запознава с обичаите едва 7-годишен. Още прадядо му Филип Яков е практикувал древните ритуали. За жителите на Петрич русалиите са един от символите на града, които векове наред продължават да съхраняват традицията. По думите му русалиите са хора с могъщи сили – те са лечители: „Изви се хоро около болен човек. Балтаджията изпълни чудно хороводно изпълнение, че аз изгубих дар-слово. След това даде на болния да отпие отвара от „цицарката“ си и пред очите ми възрастният мъж поруменя и се оживи, а беше легнал на одъра си. Балтаджията го прескочи три пъти“. Русалийската им премяна също е много пъстра, която съдържа доста детайли. В ръка русалията държи и играе с гола сабя (калъчка). Тези „калъчки” са били най-често трофей от убити душмани. Те са с невероятна резба и са изключително красиви и дълги. 

"Аз, чувайки гръмовния писък на зурната, титаничния тътен на тъпана, трябва да ти кажа, че нашите русалийски игри дават изключително положителна енергия на всеки един човек, а и не само на играещия, но и на тези, които го наблюдават. Това е нещо фантастично, което не се среща никъде. Русалийството е нашето уникално богатство, с което можем да се гордеем пред всички европейски народи“, казва още Димитър Яков.

За разлика от кукерите и други еманации като сурвакарите… русалиите не са отхвърлени от ортодоксалната църква, от православието – напротив. По време на русалийските празници, по време на ”поганните” (мръсните) дни - 12 дни от Коледа до Богоявление, те са изпращани и посрещани от свещеник в църквата, като при излизане от храма на Богоявление се извършва повторното им кръщене. Русалиите събират средства за нови черкви, училища и за други обществено-полезни дейности.Те са единствените екзорсисти на светата черква.

В звуковия файл чуйте интервюто на стажант-репортера Николай Манолев с потомствения русалия от Петрич Димитър Яков...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Фотопортрет на Иван Гарванов от Иван Карастоянов. Източник Държавна агенция „Архиви“

Иван Гарванов: с рицарска прямота и твърдост

"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство  в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..

публикувано на 01.12.24 в 20:36

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39