Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Направи го сега: Приказка за бъдещето"

Снимка: pixabay.com

Българската нация е една от най-бързо изчезващите в света. Ниската раждаемост и емиграцията са основните проблеми за демографската криза в България. Сдружение ДНК наскоро представи документалния филм "Направи го сега: Приказка за бъдещето", който подканва младите хора да вземат важното решение да увеличат семейството си.

“Филмът цели освен да повиши информираността на всички българи за това, колко сериозен всъщност е казусът с топенето на нацията ни, а и да разкрием всички причини да срещаме тази демографска криза в България. Преди година се срещнахме с Петя Дикова, която е автор на документалния филм, и заедно родихме идеята да създадем нещо, което да оставим след себе си. Във филма успяхме да включим певицата Мария Илиева, Петя Дикова, която е и лице на кампанията, Юлиана Дончева, вдъхновяващи дами. Това е само една част от героите на нашия документален филм. Филмът представя и гледните точки на специалистите. Постарали сме се да представим всички гледни точки по най-професионалния и докосващ начин. Това е една деликатна тема, с която успяхме да разбуним духовете“, каза за Радио Благоевград Моника Иванчовска от сдружение ДНК.

Филмът бе излъчен в национален ефир през месец декември и може да се гледат и в различните онлайн канали.

Броят на по-възрастните майки се увеличава, сочи още статистиката. Повече жени чакат до тридесетте и четиридесетте си години, за да родят първото си дете.

Родих първото си дете, когато бях на 20 години. На 42 години родих втория си син. Родителството на по-късна възраст е по-осъзнато. Мислиш по-рационално. При първата бремненност съм изпуснала много моменти като първо зъбче, първи думи, защото съм искала да ходя повече навънка, по дискотеки. Късното родителство има и своите недостатъци. Налага се да обръщаш повече внимание на здравето си“, сподели Роси от Благоевград, майка на две деца.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Баба Марта и днешният празник през погледа на децата

През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта  и сърдития й..

публикувано на 01.03.25 в 07:50

Българи и сърби посрещат заедно 1 март

Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..

публикувано на 28.02.25 в 15:38

Хазартната зависимост става все по-сериозен проблем и в малките населени места

Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Ученик от Бараково спечели голямата награда в Национален литературен конкурс

17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново".  „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...

публикувано на 28.02.25 в 11:24

Да прочетеш 229 книги за една година, когато си само на 10 години. Невероятно, но е факт…

Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има  и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..

публикувано на 28.02.25 в 09:21

Пукльовците - екосъстезание с мисия

Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се  организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..

публикувано на 26.02.25 в 14:50

НЕ на тормоза в училище! – „Денят на розовата фланелка“

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като  „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..

публикувано на 26.02.25 в 11:33