Природата започна да се събужда от зимен сън, още преди да е настъпила истинската зима. Затова сигнализират слушатели на Радио Благоевград от различни части на Югозапада. Така например, стопани от района на Долна Гращица, кюстендилско, петричко и благоевградско, съобщават за набъбване на пъпките на част от овощните насаждения. Пчелите също започнаха да облитат кошерите, допълват пчеларите.
Какъв знак е това и доколко е рисково за овощните насаждения?
Потърсихме мнението на експертите, в лицето на доц. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.
„Това не трябва да ни притеснява, имало и други години, в които по това време на годината, температурите са били дори и по-високи, от порядъка на 10-15 градуса. Така че, на този етап, не би трябвало да изпитваме някакви опасения и притеснения, специално за овощните култури“ – коментира за Радио Благоевград доц. Сотиров.
Овощните насаждения не са застрашени, засега
Според него, овощните култури засега не са застрашени от преждевременно развитие. Възможно е на определени места, в някой дворове, където растат овощни видове като кайсия, праскова и череша, в близост да някаква постройка, до стена, която акумулира допълнително температура, да предизвика по-ранно набъбване на пъпките, но това, на този етап не е фатално, тъй като в момента, дърветата са все още във фаза „дълбок покой“.
Рисково ли ще бъде евентуално застудяване на времето?
„По-скоро, ако оттук нататък, температурите продължат да бъдат така високи, те наистина ще предизвикат малко по-ранно развитие и вече опасенията ще дойдат в началото на месец март, когато ще трябва да започне цъфтежът“ – уточни още земеделският експерт.
На въпрос, какви са рисковете за напъпилите овошки, ако времето рязко застудее и завали обилен сняг, доц. Сотиров отговори, че ако се случи обещаното от синоптиците застудяване в края на седмицата, то ще вкара овощните насаждения в така наречения „принудителен покой“. Дърветата спокойно ще презимуват януари и февруари, едва през март може да се говори за някакви притеснения, при евентуално по-ранно развитие, цъфтеж и измръзване на овошките.
Времето е подходящо за зимна резитба на овошките
„Който не е извършил досега резитбата на овощните насаждения, сега е времето да го направи, защото времето е изключително благоприятно. Затова, съветвам стопаните да използват всеки един хубав, слънчев ден, да преминат към извършване на резитба, защото при влошаване на времето, това ще бъде затруднено“ – допълни още заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил.
Доц. Сотиров напомни, че по принцип сега не е време за наторяване, то се извършва през ноември и декември. Ако, все пак не са го извършили тогава, възможно е и сега, въпреки че оптималното за тази дейност време е в края на февруари, началото на март.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..