Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи се обединиха в инициатива „Изпрати българска книга в Македония“

„Изпарти българска книга в Македония“ е инициатива, която набира все по-голяма популярност в социалните мрежи. Идеята е до края на 2021 година да бъдат изпратени 10 хиляди български заглавия на книги на сънародниците ни в Северна Македония. Антонио Коларов от Сандански е един от участниците в тази кауза:

„При последния транш, който беше около Ивановден, български книги получиха сънародниците ни и от Западните покрайнини. Последният транш бе от 308 книги и ще зарадва 150 човека. Заглавията, които аз изпратих от личната си библиотека бяха с творби на Пейо Яворов, „Под игото“ на Ив. Вазов, стихосбирки на Христо Ботев и Димчо Дебелянов. Не всичко, което изпратих беше патриотична литература имаше и художествени романи“, каза за Радио Благоевград Антонио Коларов.

Антонио споделя, че трудно се разделя с книги от личната си библиотека, но приема каузата лично и това променя нещата:

„За мен водеща е идеята, че трябва да помогнем по един или друг начин, за да запазим българщината в този регион. Искам да помагам с колкото се може повече“.

Българите в Северна Македония се радват на всяка една получена книга. Антонио вече избира още книги, които ще бъдат изпратени на сънародниците ни. Всеки, който желае да се включи в каузата може да го направи на фейсбук страницата на инициативата - „Изпрати българска книга в Македония“ 

Цялото интервю с Антонио Коларов чуйте в звуковия файл ->





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01