Кое е най-ароматното съкровище на света и как е достигнало до нас? Любопитната история на ванилията се проследява в поредния роман на преподавателя в Югозападния университет, гл.ас.д-р Владимир Караджов. Това е географски роман, в който достоверната научна фактология се преплита с фантазията на автора.
Творбата е плод на двегодишна изследователска и писателска работа и само за седмица успя да се нареди сред най-продаваните книги в класация на верига книжарници. „Радвам се, че екипът, който работи над книгата е изцяло благоевградски“ – с гордост споделя Владимир Караджов.
Авторът д-р Владимир Караджов работи над книгата с колегите си доц. д-р Лидия Сакелариева – научен консултант и проф. д.ф.н. Цветан Ракьовски – редактор.
Романът на д-р Караджов проследява историята на откриването, разпространяването и важността на ванилията, като художествената нишка е динамична и увлекателна, базирана на множество историческа и ботаническа фактология. Повече от 100 обяснителни бележки има под черта.
"Океанска приказка" е обогатена и с философия за живота, извлечена от древни източници. Книгата е богата и на илюстрации, дело на Биляна Караджова.
По думите на автора, "Океанска приказка" е първата приказка в света с научен консултант – доцент по зоология и ботаника, за максимална достоверност на фактите.
Гл.ас. д-р Владимир Караджов е преподавател в катедра "География, екология и опазване на околната среда" към Природо-математическия факултет на Югозападния университет. Той е автор и на "Етиопска приказка", която излезе през 2017 г. и е най-превежданата българска книга за 2018 г. И като преподавател по екологични дисциплини, за д-р Кадаржов е важно, че нито едно дърво не е отсечено за направата на "Океанска приказка" и "Етиопска приказка", те са отпечатани на рециклирана хартия. Тя е по-скъпа, а в случая и по-дебела от обикновената бяла офсетова. Наподобява хартия от стари свитъци и карти на тайнствени съкровища. "Важното е във всяко наше действие и мисъл да влагаме личните си убеждения." – казва д-р Караджов.
Гл.ас.д-р Владимир Караджов в интервю на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – >
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..