Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоилко Апостолов: Фермерските пазари са бъдещето на бутиковите производства

В дните на епидемична обстановка пазарите у нас останаха отворени, при спазване на определени противоепидемични мерки. Това важи и за фермерските пазари, на които се предлага екологично произведена храна. Според част от анализаторите, заради коронавируса се появява нов клиент, който търси фермерски продукти – това е добра новина за българските малки производители. Дали е наистина така, попитахме д-р Стоилко Апостолов, председател на Фондация „Биоселена“, организатор на Фермерските пазари, които се провеждат всяка сряда пред Земеделското министерство в столицата, а от 22 януари и в петък.

„Знаете, че коронакризата се отрази на много бизнеси, за радост, храната не е в тази категория. Хранителните магазини продължиха да работят, но при Фермерските пазари ситуацията е малко по-различна, тъй като в София и в другите градове, нашите клиенти са най-вече хора, които живеят или работят в центъра на града. Не малка част от тях започнаха да работят от вкъщи и поради тази причина, потокът от клиенти намаля. Но, нямаме някакво основание да се оплакваме, напротив, смятам че това е бъдещето и всички, които залагат на по-малки, качествени, бутикови производства, трябва да си търсят мястото и клиентите през такива форми“ – коментира за Радио Благоевград д-р Апостолов.

Според него, две са негативните последствия от пандемията - забраната за дегустация на предлаганите хранителни продукти, както и отмяната на кулинарни събития в рамките на Фермерския пазар.

Най-търсени през този сезон са чайовете, меда, млечните продукти, виното, както и специфичните за даден регион месни продукти. Добрата новина е, че се появяват все нови и нови производители, както и нови продукти.

„Опитваме се да гарантираме и мисля, че се справяме успешно, че когато се каже, че доматите са от Петрич, ние сме отишли и сме проверили, че доматите са наистина от Петрич. Една трета от стоките са биопродукти, за които изискваме биосертификат. Освен това, правим вътрешен мониторинг, изследваме състава и качеството на предлаганите продукти, за да бъдем сигурни, какво се предлага на пазара. Така, увеличаваме доверието на потребителя, което е най-важното“ – допълни още д-р Апостолов.

Той смята, че все още не се е появил клиентът, който иска само и единствено фермерски продукти. В Европа има данни за увеличено търсене на биопродуктите в дните на пандемия. В България, все по-често се наблюдава „патриотичното пазаруване“, тоест, търсене на продукти родно производство.

„Бъдещето е на Фермерските пазари, защото това е някакъв шанс за българските производители, които произвеждат качествена и екологична храна, от която и много български семейства могат да живеят и да останат в тези български селски райони“ – категоричен е д-р Апостолов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25