През тази година трябва да завърши реставрацията на един от символите на Дупница – Часовниковата кула. Тя е построена през 1782-ра година, запазена е и до днес, но състоянието ѝ не е добро.
Отдавна не работи и часовниковият механизъм. Финансирането е по Трансграничната програма България – Северна Македония с община Крива паланка на стойност 460 000 евро.
Кулата ще бъде укрепена отвътре, ще бъде ремонтиран часовниковият механизъм, а ще има и промяна на района около кулата.
Другият важен проект е свързан с района на сегашния Младежки дом, който ще се превърне изцяло в нов Исторически музей на Дупница. Проектът е по програма „Региони в растеж“ на стойност над 2 милиона лева. 700 000 хиляди лева е съфинансирането от общинския бюджет.
Ще се промени изцяло и районът около Младежкия дом. Това е възможност най-сетне да се покажат важните експонати в музея, които сега няма как да видят „бял свят“, заради малката площ на музея.
От тази седмица дойде новината, че в Дупница ще се изгражда и логистичен център. Той ще се помещава в сградите на ликвидираното предприятие „Дупница Табак“.
След поредица от съдебни дела общината стана съсобственик на част от терена и на някои от сградите. Съсобствениците на терена имат намерение да доведат голям инвеститор, който ще помогне Дупница да се превърне в голям логистичен център, а това ще съживи града.
На сесия на Общинския съвет, която ще се проведе на 29-ти януари съветниците трябва да одобрят съвместен меморандум и да се запознаят с идеите на инвеститора.
По тези теми е интервюто на Иван Лазов с кмета на община Дупница инж. Методи Чимев.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..