Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лео Бианки: Представям децата си в Италия като българчета

Лео Бианки няма нужда от дълго представяне. Преди 15 години прави голяма крачка в живота си - като решава да се установи в България. Днес той е един от най-обичаните италианци в България. За него може да се говори много – той е пицар, майстор на пастата, телевизионен водещ, певец и какво ли още не.

„В България ме доведе идеята да намеря успех. В Италия, един италианец като мен, в тийнейджърските години не вижда много светлина. Реших да си опитам късмета в чужбина. Тогава баща ми беше в Бургас и всичко тръгна от там, от 92 година, когато за първи път стъпих в България. От самолета до аерогарата бяха първите две шокиращи неща за мен. Миризмата беше по-различна. Пристигнах, когато беше зима, имаше много мъгла и усещах миризмата на нещо средно между изгорели дърва и гуми. Тази миризма още я усещам от време на време. Шокираме и пътят от София до Бургас. Тогава нямаше магистрала. Хората ме гледаха малко странно. От страна на жените бях гледан по-добре, от страната на мъжете по-различно“, спомня си Лео Бианки.

Въпреки трудностите, с които се среща Лео се установява в България. Започва и собствен бизнес:

„България на мен ми дава много. Дава ми бизнес, работа. За първи път купих къща, моя лична къща. Създадох приятелства. Мечта ми беше и музиката. Всичко, което търсих почна да се сбъдва. Толкова много ми дава, че аз трябва да връщам нещо на България. Не случайно участвам в много благотворителни каузи. То ми идва от сърцето“, каза в интервю за Радио Благоевград италианецът.

Лео Бианки е баща на близнаци. Заедно със съпругата му Лучия отглеждат децата си в България:

„Когато отивам в Италия на моите приятели представям децата си като българчета - „Ето ги моите българчета“. Аз ги усещам като български деца. Да, италианци са, поради факта, че майка им и баща им са италианци, но вече са 7 години в България, учат тук“, с усмивка обяснява Лео.

И макар да се чувства наполовин българин има нещо, което Лео все още не може да приеме тук в България – побългарените пици:

„Пица с кренвирш... За мен е обида и пица с кетчуп и майонеза... Пица с чубрица. Ние италианците първото нещо, което усещаме, когато идваме тук и много ни дразни на гърлото е чубрицата. Трябва да уважаваш, защото всяка държава си има неговата храна“. 

Цялото интервю на Лео Бианки чуйте в звуковия файл ->



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20