Пандемията от коронавирус нанесе сериозни щети не само на икономическия и социалния живот на милиони граждани на Европейския съюз, но и в различни сфери на културата – театри, библиотеки, филмопроизводство, музикална, танцова и концертна дейност, музеи.
Загубите за трите месеца в началото на миналата година, в които музеите не работеха, възлизат на около два милиона и половина лева, като това е само от входните такси, които не бяха реализирани. Това показват данните на Сдружение „Български музеи“.
Намаление в приходите и в дейността като цяло отчита и Историческият музей в Петрич. Но все пак намалението на приходите не е толкова драстично, споделя директорът на културната институция Методи Бисерков.
„Имаме намаление – една трета посетители и една четвърт в приходите. При нас външните обекти – „Хераклея Синтика“ и „Самуилова крепост“ - няма фрапантни разминавания с предходната година. Централната експозиция, тя беше закрита, нямаше как да пускаме хора. По празниците беше малко по-различно, сравнително добре успяхме да влезем в ритъм – Коледно-новогодишните празници, но двата обекта „Хераклея Синтика“ и „Самуилова крепост“ успяха да неутрализират спада, който се получи. И при къщата „Ванга“ имаме лек спад, но и там хората не бяха ограничени в придвижването.“
Пандемията се отрази и на популяризирането на музейните фондове. За съжаление към момента нямаме стандарти за формирано управление на музейните фондове, по отношение на дигитализацията на културното наследство, на единна платформа на музеите у нас. Съществуват такива европейски платформи, но достъпът до тях е ограничен, споделя Бисерков:
„Лично аз мисля, че Министерството на културата би могло много да ни помогне, създавайки тези стандарти и осигурявайки възможност за една такава платформа обща, в която музеите да представят своите артефакти, своето културно наследство, което съхраняват и това, което можем ние сами да правим по отношение на популяризирането с най-разнообразните форми, които предоставят възможностите на интернет пространството, да осъществяваме това популяризиране. Но като цяло това, което мен ме притеснява е че нямаме стандарти, които наистина да отговарят на съвременните, модерните изисквания.
Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на по-малките музеи – на регионално и общинско ниво, какъвто е и музеят в Петрич, за тяхното присъствие в интернет пространството, категоричен е Методи Бисерков:
„Мисля че е редно Министерството на културата да се възползва от възможностите, които новите програми предоставят. Това с което съм запознат – програма „Хоризонт“, която попада в ресора на нашия еврокомисар Мария Габриел. Той е свързан с дигитализацията. Надявам се в тази посока да бъде работено и да успеем поуките от миналата година и от пандемията. Д анаправим така, че нашето културно.-историческо наследство да бъде достъпно и в онлайнсреда“.
За музея в Петрич предстои една сериозна година. В изпълнение на проект „Културния двуполюс Серес-Петрич“, по програма за сътрудничество „Интеррег Гърция-България 2014-2020 г., беше построена нова музейна сграда. Предстои тематичните експозиционни пространства да бъдат изпълнени с ново съдържание. Основните цели са да разширим и обогатим фондовете. Музеят е с общ исторически тематичен обхват. Имаме експозиции свързанис археологията, етнографията, общата история, продължава една практика в Петрич, която е и създала историческия музей – дарителството:
„Да дадем модерната визия на музея като едно пространство, гражданско пространство, където не само да се запознава с културно-историческото наследство, но и да дискутираме доколко то може да спомогне при запазването, опазването и формирането на нашата национална идентичност“.
През 2021 година Историческият музей в Петрич ще отбележи 55 години от създаването си и от началото на музейното дело в града, както и 110 години от рождението на Ванга. Благодарение на съвместна кампания бяха събрани средства за закупуване на ново атрактивно оборудване за Национален парк-музей „Самуилова крепост“, което чрез създаване на виртуални реалности представя по атрактивен начин историческите събития и артефакти. През тази година сепредвижда да бъде реализиран проект по Оперативна програма “Региони в растеж“, с който да бъдат продължени археологическите разкопки на „Хераклея Синтика“, както и процесите по реставрация и консервация, по обезопасяване на откритите структури в античния град от епохата на елинизма.

Да си майстор на кукерски костюми не винаги се предава от поколение на поколение, но е път, по който се върви с обич и желание за съхраняване на традициите. Иван Иванов е магьосникът, под чиито ръце се раждат най-красивите кукерски костюми. Той е от сурвакарската група на квартал „Струмско“ в Благоевград. Къщата му вече се е превърнала в..
Женската организация „Тя, промяната“ към ПП „Продължаваме промяната“ вече има своя областна структура в Пиринско. Клубът беше учреден в Благоевград, като на събитието присъстваха десетки жени от региона. В инициативата се включиха дами от различни градове, професии и възрасти, обединени от желанието да споделят опит, да търсят подкрепа и да работят за..
Първото фототипно издание на „Македонски алманахъ“ ще бъде представено на 27 ноември от 18:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Поводът е 85-годишнината от издаването на оригинала през 1940 година в Индианаполис, САЩ. „Македонски алманахъ“ е уникална илюстрована енциклопедия, отразяваща живота, стремежите и духовността на македонските българи..
Над 10, от общо 17 мечки в Парка край Белица в момента, вече спят зимен сън. Това е едно много важно състояние за здравето на животните, което е известно като хибернация. Тя трябва да протича в спокойна среда, което е основната причина за затварянето на мечото селище за посетителите от 16 ноември. „Хибернацията е много интересно явление,..
По повод 21 ноември - Денят на християнското семейство и младежта ОДК- Петрич организират благотворителен кулинарен базар. Средствата, събрани от инициативата, ще подкрепят две семейства в нужда, а в базара може да се включи всеки, който има желание, съобщи в ефира на Радио Благоевград директорът на ОДК- Петич Таня Димитрова. „Този свят..
Полковник Кирил Спаневиков, бригадир на Трето бригадно командване, беше гост в ефира на Радио Благоевград по повод 19 ноември – празника на Българските сухопътни войски. В разговора той подчерта значението на датата като ден, който припомня дългия път и приноса на сухопътните войски в изграждането на съвременната българска армия. Полк. Спаневиков..
Съдия Пенка Братанова започва втория си мандат като председател и административен ръководител на Окръжен съд – Кюстендил, след като получи пълното доверие на Висшия съдебен съвет. В интервю за Радио Благоевград тя говори за приоритетите, предизвикателствата пред съдебната система и посоката, в която институцията ще работи през следващите години...