Дарение от 264 книги получи библиотеката към НЧ „Отец Паисий“ – град Сандански. Дарението е направено от младо момиче – Елена Аргирова. Много от изданията са луксозни и досега не присъстваха в каталога, сподели главният библиотекар Клара Шуманова.
„Книгите са предимно за детския отдел. Много богато илюстрирани, хубави, луксозни издания, които ще ни послужат много добре. От тях има и ученически издания. Дарението е направено от Елена Аргирова. Тя е възпитаник на Американския колеж в София. Дете е на много образовани и интелигентни родители“, каза още Шуманова.
Книгите, които ще попълнят фонда на библиотеката са съвременна литература. А това е едно от най-големите дарения към детския отдел на библиотеката към НЧ „Отец Паисий“ в Сандански. Дарители през годините не липсват, подчерта още библиотекарят:
„Имаме много дарители. Христо Георгиев всяка година дарява издания на библиотеката. Две момчета, млади, работещи в София всяка година им пращаме списък на 15 заглавия, които ни се търсят, те ги купуват и ни ги подаряват. Много хора от личната си библиотека даряват също“.
В момента библиотеката не работи с читатели поради мерките свързани с овладяването на COVID пандемията:
„Надяваме се да заработим отново с читатели през месец февруари“, сподели още Клара Шуманова.
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..